BBHM-Hospital-23

Rodzeństwo

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Pojawienie się w domu młodszego brata lub młodszej siostry może wywrócić życie dziecka do góry nogami, zwłaszcza kiedy dotychczas miało rodziców na wyłączność. Dlatego warto już wcześniej przygotować starszaka na pojawienie się w domu dzidziusia, aby nie było to dla niego niespodzianką.

Przygotujcie się odpowiednio wcześniej

O spodziewanym rodzeństwie możecie powiedzieć swojemu dziecku nawet zaraz po tym, jak dowiecie się o ciąży. W ten sposób zdążycie z zamianą łóżek lub przeprowadzką do innego pokoju na długo przed pojawieniem się w domu nowego członka rodziny. Warto poczytać bajki, w których bohaterom rodzi się brat lub siostra, oglądać zdjęcia i snuć opowieści z czasów, kiedy nasze dziecko było niemowlęciem oraz odwiedzać domy, w których jest dzidziuś. Im bliżej porodu, tym bardziej zaangażowane w przygotowania powinno być dziecko. Rozmawiajcie z nim o zmianach, które zachodzą w domu. Można też zainwestować w lalkę lub misia, które maluch będzie przebierał i przewijał.

Pamiętaj, aby przekazywane dziecku informacje nie odbiegały od rzeczywistości. Nie wspominaj na przykład, że z dzidziusiem będzie można się bawić, bo widok noworodka może być wówczas gorzkim rozczarowaniem. Uprzedź rodzinę i znajomych, aby odwiedzając Was po porodzie, poświęcali czas i uwagę również starszemu rodzeństwu.

Codzienność z kilkorgiem dzieci

Dopilnuj, aby starsze dziecko nadal spędzało z Tobą czas. Jeśli ma dwoje rodziców, niech spędza czas z tym z Was i w taki sposób, jak przed pojawieniem się niemowlęcia (tak, by nie odczuło drastycznej zmiany) – oczywiście zależy to od sytuacji, jaka panuje u Was w domu.

Nawet krótkie chwile spędzane wspólnie są na wagę złota. Możecie zjeść razem podwieczorek, rozmawiając o tym, jak było w przedszkolu lub porysować sobie, siedząc przy stole w kuchni albo poczytać na głos książeczkę. Ważne, by przez chwilę poświęcić dziecku sto procent swojej uwagi, odłożyć komórkę, nie patrzeć w komputer. Wówczas maluch nie będzie miał powodu zwracać naszej uwagi na siebie przez negatywne zachowania.

Możesz nadać dziecku jakieś „przywileje starszaka”, takie jak pomaganie w zakupach albo samodzielne wyjścia z rodzicem lub innym krewnym do kina czy na basen. A może nadszedł już czas, by przyznać młodemu człowiekowi kieszonkowe?

Na początku może to się wydawać niełatwe, jednak kiedy już uporządkujecie kwestie rodzinne i w Waszym życiu znów zagości harmonia, spokojniej podejdziecie również do karmienia i nawiązanie relacji z nowym członkiem rodziny.

Karmienie po powrocie ze szpitala

Często się zdarza, że starsze rodzeństwo najbardziej niepokoi się krzykiem noworodka. Kiedy zaś maleństwo jest głodne i płacze, mama bierze je w ramiona i przystawia do piersi, co powoduje, że starszak również ładuje się rodzicielce na kolana.

Odwracanie uwagi

Kiedy niemowlę płacze, drugi rodzic lub inna osoba może spróbować zaproponować starszemu rodzeństwu zabawę, aby odwrócić uwagę od tego, co się dzieje. Wówczas mama ma czas, aby w spokoju przystawić maluszka do piersi. Oczywiście brat lub siostra może potem podejść i zobaczyć, jak mały braciszek lub siostrzyczka je.

Książeczki i małe stópki

Później, kiedy nabierzesz wprawy w karmieniu piersią, możesz czytać starszemu rodzeństwu książeczkę – w ten sposób posiłek najmłodszego stanie się miłą chwilą również dla reszty rodzeństwa.

Zainteresuj starsze rodzeństwo stópkami dzidziusia. Starszaki mogą je trzymać i głaskać, nie przeszkadzając maluchowi i nie ryzykując, iż czymś go zarażą, jak to bywa w przypadku dotykania główki i twarzy. Doskonale sprawdzą się tu piosenki i rymowanki o stópkach i paluszkach.