BBHM-BirthCenter-48

Rola drugiego rodzica w karmieniu piersią

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Jako tata/współrodzic możesz opiekować się dzieckiem w takim zakresie jak mama z jednym wyjątkiem - nie jesteś w stanie karmić Waszej pociechy piersią. Dziecko potrzebuje Twojej obecności, a wspólnie spędzony czas pomoże Wam zbudować relację. Młoda mama zaś z pewnością ucieszy się z chwili oddechu.

Badania wykazują, że obecność taty/współrodzica na oddziale położniczym jest dla mamy ważna nie tylko ze względu na tak potrzebną jej pomoc, lecz także z uwagi na niezbędne na początku karmienia piersią wsparcie psychiczne. Wiedza taty/współrodzica z zakresu laktacji oraz jego podejście do karmienia są jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na nastawienie młodej mamy. Badania dowodzą, że im bardziej wspierający partner, tym dłużej trwa karmienie.

O tym warto wiedzieć:

Więź Doskonałym sposobem na zbudowanie więzi z maluszkiem jest zadbanie o kontakt skóra do skóry. Połóż maluszka w samej pieluszce na swoim brzuchu w pozycji żabki. Upewnij się, że dziecko może oddychać (nie ma przytkanego noska) i nie zasypiaj, gdy tak razem leżycie.

Ponadto w trosce o relacje z Twoim dzieckiem możesz zgłębić tajniki masażu niemowlęcia, wyspecjalizować się w kąpaniu malucha lub zgłaszać na ochotnika do zmiany pieluszki. Możesz sprawować opiekę nad niemowlakiem na równi z jego mamą. Istnieje tylko jeden wyjątek: karmienie piersią. Pamiętaj, że dla malucha ważni są oboje rodzice, dlatego nie bój się aktywnie uczestniczyć w jego życiu od pierwszych dni.

Wykluczenie O ile mama może czuć się w karmieniu osamotniona, o tyle drugi z rodziców często zmaga się z uczuciem wykluczenia. Dlatego tak ważne jest, by również w tej kwestii nie zaniedbać komunikacji. Ubierzcie w słowa swoje myśli i szczerze porozmawiajcie o uczuciach. Zaplanujcie czas, który wspólnie spędzicie z dzieckiem, a także chwile, które każde z Was z osobna poświęci na opiekę nad maluchem. Może minąć nieco czasu, zanim poczujecie się pewnie w roli rodziców. Tymczasem róbcie to, co najlepsze dla dziecka.

Relacja Zazwyczaj wspólna opieka nad dzieckiem ma pozytywny wpływ na relacje między rodzicami. Wspierajcie się zatem na tej drodze. Może się zdarzyć, że mama będzie potrzebować wparcia w karmieniu, a tata/współrodzic będzie musiał nauczyć się obcowania z dzieckiem. Oboje zaś będziecie potrzebować chwili tylko dla siebie. Wy sami wiecie najlepiej, jakie potrzeby ma Wasza rodzina. Zapewne przybyło ich wraz z pojawieniem się dziecka. Jeśli będziecie o tym ze sobą rozmawiać i respektować potrzeby innych członków rodziny, wyjdziecie obronną ręką z każdej trudnej sytuacji.

Oto kilka naszych rad:

  • przytulajcie się, jeżeli oboje tego chcecie;
  • zmieniajcie się przy nocnym wstawianiu, aby każdy miał chwilę na odpoczynek;
  • pamiętajcie, że dziecko jest niemowlęciem przez bardzo krótki czas.