Detroit-birth-photography-HannahS (181)

Stymulacja piersi – na czym to polega

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Stymulacja piersi, a więc celowe pobudzanie gruczołów mlekowych ma na celu zwiększenie produkcji mleka. Na początku efekty nie są spektakularne, a z piersi wypływa zaledwie kilka kropel. To zupełnie normalne. Kiedy kontynuujesz stymulację, produkcja pokarmu przyspiesza i jego ilość wzrasta. Możesz też spotkać się z określeniem „ręczne odciąganie pokarmu”, które oznacza ten sam proces.

Korzyści płynące ze wczesnej stymulacji piersi

W pierwszych godzinach po porodzie podnosi się poziom hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka: oksytocyny i prolaktyny. Jeżeli nie możesz wtedy przystawić dziecka albo maluch nie chce ssać, warto od razu zacząć stymulować piersi, aby przyspieszyć i zwiększyć produkcję mleka.

Kiedy dziecko nie chce ssać

Jeżeli dziecko nie chce ssać i jest sfrustrowane niewystarczającą ilością pokarmu, należy stymulować piersi ręcznie przynajmniej osiem razy na dobę. Częstość ma w tym przypadku znaczenie, gdyż lepsze efekty osiąga się w przypadku wielu krótkich stymulacji niż kilku długich. Jeżeli po karmieniu dokarmiasz dziecko butelką, pamiętaj, aby w tym czasie stymulować również piersi – wyprodukują więcej pokarmu na następne karmienie. Nie zdziw się, że na początku z piersi może wydostawać się wczesne mleko zwane siarą.

Jak zwiększyć ilość pokarmu

Bliskość dziecka sprzyja uwalnianiu oksytocyny, która sprawia, że mleko napływa do piersi. Z tej przyczyny dobrze jest, gdy mama i dziecko przebywają razem, najlepiej w kontakcie skóra do skóry. Pozytywny wpływ na produkcję mleka ma także zapach dziecka czy wydawane przez nie dźwięki. Jeśli więc chcesz pobudzić piersi do pracy, możesz wąchać nieuprane ubranko Twojego maluszka lub słuchać nagrań z dziecięcym płaczem. Ponadto mama powinna dbać o odpoczynek, odpowiednie odżywianie i właściwą ilość wypijanych płynów i – gdy zajdzie taka potrzeba – korzystać ze środków przeciwbólowych.

Oto, w jaki sposób stymulować piersi:

  1. Na początek zadbaj o higienę. Umyj ręce wodą i mydłem.
  2. Przez kilka minut głaskaj piersi w kierunku od brodawki i z powrotem.
  3. Obejmij pierś tuż za granicami otoczki, układając palce na kształt litery „C”. Dociśnij do klatki piersiowej, następnie zacieśnij uchwyt i przesuń palce w kierunku brodawki.
  4. Powtarzaj tę czynność, za każdym razem lekko przesuwając palce wokół brodawki, aby w ten sposób stymulować całą pierś.

Stymuluj każdą z piersi w ten sposób przez kilka minut. Po upływie tego czasu zmień pierś lub kontynuuj do momentu, gdy mleko przestanie płynąć. Zazwyczaj upływa kilka minut, zanim mleko zacznie płynąć albo w ogóle nie dzieje się to za pierwszym razem. Może wydawać się to wiecznością, jednak nie poddawaj się, cierpliwie kontynuuj stymulację. Jeśli nie widzisz spodziewanego efektu, daj sobie jeszcze kilka minut. Za pierwszym razem może nie udać Ci się wycisnąć ani kropli, co nie jest niczym niezwykłym. Możesz pocieszyć się, że zamówienie zostanie zrealizowane później.