Podczas całej ciąży objętość krwi w organizmie wzrasta o około dwa litry. W ciągu sześciu tygodni po porodzie wszystko stopniowo wraca do normy, także objętość krwi. Podobnie do rozmiaru sprzed ciąży wraca macica. Proces ten postępuje sprawniej, jeśli karmisz piersią, gdyż uwalniają się wówczas hormony przyspieszające obkurczanie macicy, jednak ogólnie rzecz biorąc, trwa on nawet kilka miesięcy.
Większość kobiet podczas ciąży przybiera na wadze około 14 kilogramów. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Przyrost masy ciała jest inny nie tylko dla każdej kobiety, lecz także dla każdej ciąży. Po porodzie wciąż ważysz więcej niż przed ciążą ze względu na depozyt w postaci tkanki tłuszczowej. Nie ma normy mówiącej, jak prędko należy zrzucić zbędne kilogramy, jednak nie należy tego robić zbyt szybko. Stopniowy powrót do figury sprzed ciąży jest korzystniejszy dla zdrowia kobiety. Trudno jednak przewidzieć, jak przebiegnie ten proces. Niektóre kobiety ze względu na karmienie piersią szybko tracą na wadze i muszą wręcz walczyć o utrzymanie jej na właściwym poziomie.
Wizyta kontrolna
Czy odbyłaś już kontrolną wizytę u ginekologa? Zaleca się ją odbyć właśnie sześć tygodni po porodzie. Aby się do niej przygotować, możesz zastanowić się nad następującymi pytaniami: Co spotkało Cię w czasie ciąży? Jak przebiegał poród? Czy coś Cię w związku z nim niepokoi? Jak radzisz sobie po porodzie? Jak się czujesz?
Doszłaś też do etapu, na którym możesz znowu podjąć współżycie seksualne, dlatego warto przemyśleć kwestię antykoncepcji. Pierwsza owulacja po porodzie może mieć miejsca już po 6-8 tygodniach, zwłaszcza jeśli nie karmisz piersią. U matek karmiących dzieje się to zazwyczaj później, na przestrzeni sześciu miesięcy, jednak i tu nie ma żadnej reguły. Pamiętaj, że owulacja ma miejsce przed miesiączką, zatem teoretycznie możesz zajść w kolejną ciążę, nie krwawiąc ani razu. Zastanów się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i porozmawiaj o tym z lekarzem.
Kobietom po zabiegu cesarskiego cięcia zaleca się poczekać z zajściem w kolejną ciążę przynajmniej rok, aby uniknąć komplikacji związanych z tym, że blizna nie zdążyłaby porządnie się zagoić.
Badanie ginekologiczne
Badanie ginekologiczne na koniec połogu jest niezwykle ważne, zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia. Lekarz sprawdzi stan szwów oraz macicy. Na wizycie kontrolnej omówisz też ewentualne dolegliwości, takie jak suchość błon śluzowych lub uczucie ucisku w pochwie. Tą ostatnią przypadłość kobiety opisują nieraz jako odczucie, jakby coś znajdowało się w drogach rodnych. Zazwyczaj jest ona związana z obrzękiem, jednak może też świadczyć o zaburzeniach statyki narządu rodnego. Należy również sprawdzić, czy mięśnie miednicy nie ucierpiały podczas porodu – czasem wychodzi to na jaw kilka tygodni lub miesięcy po porodzie.
Wsłuchaj się zatem w sygnały, jakie wysyła Twoje ciało i nie wahaj się udać do lekarza, gdy czujesz, że coś jest nie tak. Czasem trudno to ubrać w słowa, jednak z pomocą lekarza na pewno dojdziecie do źródła problemu.
Mięśnie Kegla
Aby wrócić do pełnej formy po porodzie, nie zapominaj o ćwiczeniu mięśni Kegla. Ciąża i poród bardzo je nadwyrężyły. Możesz poprosić o sprawdzenie ich stanu podczas wizyty kontrolnej. Jest to zupełnie naturalny element dbania o zdrowie kobiety. Pamiętaj, że ćwiczenie tych mięśni jest równie ważne w przypadku porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia.
Źródło:
- Hatice Kahyaoglu Sut. & Petek Balkanli Kaplan. (2016). Effect of pelvic floor muscle exercise on pelvic floor muscle activity and voiding functions during pregnancy and the postpartum period. Neurourol Urodyn.l Mar;35(3):417-22. DOI: 10.1002/nau.22728
- Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
- Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034