Fizycznie czujesz się już dużo lepiej – opuchlizna i ból nie dają się już tak we znaki. To oznacza, że być może czujesz się już na tyle silna, by czerpać radość z pierwszych spacerów. Zacznij od krótkich dystansów i nie narzucaj sobie zbyt szybkiego tempa. Teraz też nadchodzi czas, by zatroszczyć się o swoje krocze. Nie nadwyrężaj się, ale spróbuj poćwiczyć mięśnie Kegla raz lub dwa razy dziennie.
Ćwiczenia zacznij dopiero wtedy, gdy poczujesz się na siłach i zrezygnuj z nich, jeśli sprawią Ci dyskomfort lub gdy pojawi się krwawienie. Nic na siłę! Wystarczy, że skupisz się na tym, czy w ogóle jesteś w stanie zacisnąć mięśnie Kegla. Próbuj aktywizować je każdego dnia oraz napinaj je za każdym razem, gdy musisz podnieść coś ciężkiego. Jeśli nie sprawi Ci to trudności, przejdź do regularnych ćwiczeń, stopniowo zwiększając ich liczbę i intensywność. Jeśli nie jesteś pewna, czy wykonujesz je poprawnie albo jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, skontaktuj się z położną, nawet jeśli miałoby to oznaczać wizytę wcześniejszą niż planowana na koniec połogu. Może Ci się wydawać, że to zbyt wcześnie na ćwiczenie mięśni Kegla, jednak badania wykazują, że wykonywanie ich w stosunkowo krótkim czasie od porodu ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia, lecz także zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji długoterminowych. Z drugiej strony nigdy nie jest za późno, by rozpocząć trening, więc nie martw się, jeśli będziesz w stanie ćwiczyć dopiero w przyszłym tygodniu.
Innym obszarem, o który warto teraz zadbać, o ile oczywiście czujesz się na siłach, są mięśnie brzucha. Nie chodzi o żaden trening wysiłkowy, lecz o lekkie ćwiczenia, które pomogą Ci powoli wrócić do formy. Możesz na przykład położyć się na plecach i po prostu napinać mięśnie brzucha, tak żeby poczuć, że pracują. Utrzymuj napięcie przez 5-10 sekund i powtarzaj 8-10 razy, pamiętając przy tym o oddychaniu.
Miejsce dla wszystkich emocji
Podobno noworodki przesypiają od 16 do 22 godzin na dobę, jednak większości młodych rodziców naprawdę trudno w to uwierzyć. Z narodzinami dziecka ich życie wywróciło się do góry nogami i mają wrażenie, że trudno im znaleźć chwilę na prysznic czy skorzystanie z toalety. Nocą zaś nie mogą liczyć na odpoczynek, bo maluch nie ma jeszcze unormowanego cyklu dobowego i w nocy budzi się równie często, jak w dzień. Spróbuj zatem wykorzystać na sen wszystkie chwile, gdy dziecko śpi, niezależnie od pory dnia lub nocy. Poproś kogoś innego o zmycie naczyń albo po prostu pozwól im poleżeć i poczekać na lepsze czasy. Pamiętaj, by nie wymagać od siebie zbyt wiele i powtarzaj sobie, że z czasem wszystko stanie się łatwiejsze.
Zdarza się, że świeżo upieczona mama bierze noworodka w ramiona i czuje, jak zalewa ją fala wielkiej, bezinteresownej miłości. Jednak równie dużo kobiet potrzebuje więcej czasu, gdyż macierzyńskie uczucia dojrzewają w nich stopniowo. Nie oznacza to, że mniej kochają swoje maleństwo, ale że przeżywają tę miłość nieco inaczej. Wysiłek wydania potomka na świat i burza hormonów też nie pozostają bez wpływu na to, co się z Tobą dzieje.
Może się zdarzyć, iż po porodzie będziesz odczuwała przede wszystkim ulgę, że to wszystko jest już za Tobą, a podstawową potrzebą będzie potrzeba odpoczynku. Nie ma w tym nic niezwykłego. Dopuść do siebie wszystkie emocje, nawet jeśli będzie Ci się wydawać dziwne, że z bezradności chlipiesz w rękaw, a chwilę potem rozradowana zachwycasz się najcudowniejszym człowieczkiem na świecie. To, że kochasz swoje dziecko, nie wyklucza potrzeby pobycia przez chwilę w samotności. Nawiązanie jakiejkolwiek relacji międzyludzkiej wymaga czasu, zatem również więź między Tobą a maluszkiem będzie zacieśniać się stopniowo. Daj sobie czas i nie analizuj wszystkich targających Tobą emocji, lecz skup się na chwili obecnej. Przebywaj dużo z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry, ale pamiętaj też o swoich potrzebach – wprowadź na stałe do swojego planu dnia odpoczynek i poświęć się temu, co ładuje Twoje akumulatory.
Źródło:
- Hatice Kahyaoglu Sut. & Petek Balkanli Kaplan. (2016). Effect of pelvic floor muscle exercise on pelvic floor muscle activity and voiding functions during pregnancy and the postpartum period. Neurourol Urodyn.l Mar;35(3):417-22. DOI: 10.1002/nau.22728
- Janson, P.O. & Landgren, B. (red.) (2010). Gynekologi. (1. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Kaplan, A. (red.) (2009). Lärobok för barnmorskor. (3., omarb. uppl.) Lund: Studentlitteratur.
- Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.
- Savage S. J. (2020). A Fourth Trimetser Action Plan for Wellness. The Journal of Perinatal Education. Apr 1;29(2):103-112. DOI: 10.1891/J-PE-D-18-00034
- Stewart E. D. & Vigod N. S. (2019). Postpartum Depression: Pathophysiology, Treatment, and Emerging Therapeutics. Annu Rev Med. Jan 27;70:183-196. DOI: 10.1146/annurev-med-041217-011106