3 tips amning_122341005

Trzy złote rady dla mam karmiących

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Wielu rodziców koncentruje się na zbliżającym się porodzie, tak jakby był on celem do osiągnięcia. Tymczasem poród nie jest metą, można wręcz powiedzieć, iż wyznacza linię startu. Sekundę po porodzie zaczyna się nowy rozdział w Waszym życiu, a Ty zostajesz mamą, w dodatku – jeśli możesz i chcesz – mamą karmiącą. Podobnie jak do prawdziwego maratonu trudno przystąpić bez treningów, do tego zadania również warto się wcześniej przygotować. Jeżeli wiesz, że będziesz chciała karmić wyłącznie lub częściowo piersią, dowiedz się już teraz, czego możesz spodziewać się po porodzie, jak nawiązać więź z noworodkiem oraz jak pobudzić laktację.

Trzy kluczowe sprawy

Mamy dla Ciebie trzy rady kluczowe dla rozbudzenia i utrzymania laktacji. Zapoznaj się z nimi już na etapie ciąży, a zapewnisz sobie lepszy start na drodze do karmienia piersią.

1) Zadbaj o kontakt skóra do skóry (pamiętaj, by nie przytkać maluchowi noska) Połóż maluszka w samej pieluszce na swoim ciele w pozycji żabki. Upewnij się, że dziecko może oddychać (nie ma przytkanego noska). Maluszek czuje wówczas ciepło Twojego ciała, słyszy bicie Twojego serca (który to dźwięk pamięta jeszcze z okresu życia płodowego) i czuje Twój zapach. Jeśli zadbacie o tę formę kontaktu od chwili narodzin lub jak najszybciej po nich przez około dwie godziny lub do czasu, gdy dziecko zacznie ssać lub zaśnie, będzie to miało pozytywny wpływ na laktację. Badania wykazują, że kontakt skóra do skóry z mamą oraz współrodzicem sprzyja nawiązaniu wzajemnych relacji.

2) Stymuluj piersi, jeśli dziecko nie ssie Zdrowe i urodzone w terminie dziecko w pierwszej dobie swojego życia nie je za wiele. Dlatego dla pobudzenia laktacji warto po porodzie zacząć stymulować piersi do wytwarzania pokarmu. Możesz to łatwo zrobić sama, nie zrażając się tym, że na początku nie uda Ci się z nich wycisnąć nic lub pojawi się zaledwie kilka kropel. Jest to zupełnie normalne. Jeśli będziesz kontynuować stymulację, mleko pojawi się szybciej i będzie go coraz więcej. Możesz spotkać się z określeniem „ręczne odciąganie pokarmu”, który oznacza to samo.

3) Dziewięć kroków do pełnego brzuszka Większość zdrowych, urodzonych w terminie dzieci, spędzających pierwsze godziny życia w kontakcie skóra do skóry z mamą, zachowuje się zgodnie z poniższym schematem:

(1) wydaje pierwszy krzyk, (2) relaksuje się i odpoczywa po porodzie, (3) budzi się, wykonuje niewielkie ruchy głową, otwiera oczy, mruga, (4) porusza wargami, wysuwa język, dając znać, że jest gotowe do ssania, porusza główką i rączkami. (5) Następnie robi sobie przerwę i odpoczywa, (6) manewruje ciałem, aby znaleźć się bliżej piersi (często odchyla się przy tym do tyłu //często odchyla przy tym głowę do tyłu). (7) Zaznajamia się z piersią, dotyka jej, liże brodawkę. Bądź cierpliwa i daj mu tyle czasu, ile potrzebuje. Maluszek może zrobić sobie chwilę odpoczynku i spojrzeć na mamę, by potem powrócić do piersi i (8) zacząć ssać, a następnie (9) zasnąć.

Co istotne, każde dziecko wykonuje kolejne kroki we właściwym sobie tempie.