Mary Light-the-way-doula (23)

Urodzić bliźnięta

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Ciąże bliźniacze stanowią 1,5% wszystkich ciąż. Połowa z nich kończy się porodem przed 37 tygodniem. Kobiety spodziewające się dwójki pociech z reguły trudniej przechodzą ciążę, a ryzyko wystąpienia komplikacji jest większe niż w przypadku, gdy pod sercem mamy rozwija się jedno dziecko. Standardowo wizyty kontrolne są częstsze, a sam poród ma miejsce przed 37-38 tygodniem ciąży. Jeżeli dziecko, które ma się urodzić jako pierwsze, jest ułożone w pozycji główkowej, poród może odbyć się siłami natury. Ułożenie drugiego z dzieci nie jest ważne, gdyż zazwyczaj ulega ono zmianie w czasie, gdy pierwszy maluch przychodzi na świat.

Faza rozwierania i wydalania w ciąży mnogiej wygląda identycznie jak w ciąży pojedynczej. Kiedy pierwsze z bliźniąt pojawi się na świecie, szybko sprawdza się, jak ma się drugi maluszek. Jeżeli ułożony jest w pozycji główkowej, a bicie serduszka utrzymuje się w normie, po prostu czeka się, aż ponownie pojawią się skurcze. Z reguły nie podejmuje się żadnych kroków przez około 30 minut. Po tym czasie pomaga się drugiemu z dzieci wystartować. W celu uwolnienia wód płodowych przebija się pęcherz, a dla wywołania skurczy podaje się specjalny środek. Zazwyczaj udaje się powitać drugiego maluszka na świecie w przeciągu jednej godziny. Po porodzie następuje wydalenie łożyska, podobnie jak w przypadku zwykłego porodu, choć łożysko wygląda inaczej, w dodatku różni się w zależności od tego, czy bliźnięta są jedno- czy dwujajowe.

Źródło: - Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.