Oksytocyna jest także ważnym hormonem podczas karmienia piersią. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie wydzielania mleka poprzez skurcze komórek w piersi (komórki mioepitelialne), kiedy dziecko zaczyna ssać.
Generator mleka
Wydzielanie oksytocyny podczas karmienia piersią pomaga także organizmowi w tworzeniu prolaktyny, hormonu stymulującego produkcję mleka, który częściej jest generowany w nocy. Warto o tym pamiętać, gdy dziecko budzi się w nocy i jest głodne.
Korzyści dla matki
Stymulacja piersi matki podczas karmienia skutkuje wytworzeniem dużej ilości oksytocyny, co może dać inne efekty niż tylko łatwa produkcja i ekstrakcja mleka. Kobieta może doświadczyć uczucia rosnącego spokoju oraz komfortu i stać się tak zmęczona, że trudno jej będzie nie zasnąć. Oksytocyna może też sprawić, że będzie ona bardziej wrażliwa na dźwięki. Jeśli dziecko dostanie czkawki albo nagle zapłacze, śpiąca matka z wysokim poziomem oksytocyny obudzi się z większą łatwością niż osoba o niższym poziomie tego hormonu. Jego zwiększone wydzielanie podczas karmienia piersią pomaga również macicy w skurczach przez pierwsze tygodnie po porodzie. To dlatego kobiety często odczuwają ból macicy podczas karmienia. Jeśli jest on duży, pomóc może termofor, przyrząd TENS albo leki przeciwbólowe bez recepty.
Jeśli nie karmisz piersią, bezpośredni kontakt twojej skóry ze skórą dziecka podczas karmienia będzie korzystny dla was obojga dzięki uwalnianiu oksytocyny w waszych ciałach.
Dowiedz się więcej o oksytocynie w Artykułach i Narzędziach w kategorii Ciąża
Źródło:
- Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.