zelle-duda-uld7AdE36z4-unsplash

Wszystko, co musisz wiedzieć o zmianie pieluszki u dziecka

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Bez względu na to czy używasz pieluch jednorazowych czy wielorazowych w obydwu przypadkach zasady są te same. I choć zmiana pieluszki może nie wydawać się niczym skomplikowanym, istnieje kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę wykonując tę czynność.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • jak dobrać odpowiednie pieluszki i produktu do pielęgnacji pupy dziecka?
  • jak czytać składy produktów i czego unikać?
  • czy warto inwestować w akcesoria do przewijania?
  • czym się różni zmiana pieluszki u chłopca i dziewczynki?
  • jakie są dwa najczęściej stosowane sposoby podnoszenia dziecka, żeby założyć mu nową pieluszkę

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieluszek, chusteczek czy kremu do pupy?

Skład – słowo klucz w przypadku kupowania produktów dla niemowląt. Wybierając zarówno kosmetyki jak i pieluszki jednorazowe zwróć uwagę czy w ich składzie nie ma substancji, które wpływać na powstawanie podrażnień czy alergii.

Pieluchy nie powinny zawierać wybielaczy! Istotna jest ich chłonność, miękkość oraz dopasowanie. Sporym udogodnieniem jest wskaźnik zapełnienia pieluszki, dzięki któremu widzisz, że pieluszka jest już do zmiany.

Mokre chusteczki z kolei w swoim składzie nie powinny zawierać konserwantów ani parabenów. Staraj się używać ich jedynie poza domem, gdyż mogą one powodować podrażnienia lub odparzenia.

Genialną alternatywą – znacznie bezpieczniejszą i łagodniejszą dla pupy Twojego Maluszka są waciki i zwykła, letnia woda, do której możesz dodać kilka kropel szarego mydła.

Maść lub krem do pupy, także nie powinien zawierać konserwantów ani parabenów. Do zdrowej pupy, na której nie wystąpiły odparzenia nie stosuj maści zawierających cynk. Krem do pupy powinien być przede wszystkim tłusty, Jego głównym zadaniem jest ochrona skóry przed wilgocią z pieluszki. Im krótszy skład produktów, tym lepiej.

Akcesoria do przewijania, w które warto zainwestować

Podczas zmiany pieluszki, niekiedy liczą się sekundy, więc warto mieć pod ręką wszystko, czego akurat potrzebujesz.

  • Przewijak – bez względu na to czy jest to przewijak wolnostojący, czy nakładany np. na łóżeczko jest to gadżet, który z pewnością ułatwi Ci przewijanie. Dziecko znajduje się na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu łatwiej jest Ci je asekurować.
  • Kosz na zużyte pieluszki – warto umiejscowić go w okolicy przewijaka, dzięki temu po każdej zmianie pieluszki, będziesz mogła szybko, wszystko uprzątnąć, a „zapachy” nie będą roznosiły się po pomieszczeniu
  • Organizer – dzięki niemu w będziesz miała pod ręką niezbędne rzeczy, konieczne przy przewijaniu (pieluszki, waciki, mokre chusteczki, krem do pupy)

Zmiana pieluszki u chłopca i dziewczynki: czym się różni?

Bez względu na płeć, każdy niemowlak potrzebuje zmiany pieluszki od kilku do kilkunastu razy na dobę.

Jak przewinąć chłopca?

  • Zacznij od starannego usunięcia resztek kału, szczególną uwagę zwróć na zakamarki wokół worka mosznowego i pod penisem.
  • Delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej (bez ściągania napletka) i starannie je umyj. Jest to istotne, gdyż resztki kału pozostawione w tej okolicy mogą być powodem powstawania stanów zapalnych i infekcji.
  • Przed zapięciem pieluszki upewnij się, że penis skierowany jest w dół.
  • W trakcie przewijania warto na penisa położyć suchy wacik lub chusteczkę – strumień moczu noworodka ma naprawdę spory zasięg.

Jak wygląda zmiana pieluszki u dziewczynki?

  • Na początku oczyść skórę z resztek kału, usuwając go najpierw z pachwin i pośladków, a następnie ze sromu.
  • Bardzo ważny jest tutaj kierunek czyszczenia: zacznij od warg sromowych i kieruj się w stronę odbytu. Robiąc to odwrotnie można wywołać zakażenie układu moczowego i stan zapalny pochwy.

Jak bezpiecznie zmienić pieluszkę noworodkowi?

Sposobów na zmianę pieluszki jest wiele, ale nie każdy z nich jest dobry. Im większe dziecko, tym więcej różnych, czasem nawet dziwnych miejsc i pozycji do przewijania. Jeśli natomiast mówimy o noworodku zmiana pieluszki zawsze powinna odbywać się w pozycji leżenia na plecach. Podczas przewijania nie należy podnosić dziecka do góry chwytając za kostki, ponieważ może dojść do uszkodzenia stawów biodrowych lub kolanowych.

Jak więc bezpiecznie unieść pupkę dziecka, aby móc wsunąć pod nią czystą pieluszkę?

  • Przełóż rękę pod jednym udem (po tej samej stronie co ręka), a drugie udo złap nachwytem (palce u góry, kciuk od spodu).
  • Podwiń miednicę dziecka zbliżając jego nóżki do brzuszka. Jeśli jesteś praworęczna, przełóż lewą rękę pod prawym udem dziecka i złap jego lewe udo – dzięki temu prawą ręką będziesz mogła manewrować np. myjąc Maluszka. Jeśli jesteś leworęczna, analogicznie przekładasz prawą rękę pod lewym udem dziecka i chwytasz jego prawe udo.

Drugą metodą jest przekręcanie dziecka na bok. Chwyć dziecko za udo, dokładnie tak jak opisaliśmy to wyżej i delikatnie przekręć go na bok (w stronę ręki, którą wykonujesz obrót). Dzięki temu będziesz miała dostęp do całych pleców Malucha, a jak wiadomo zdarzają się sytuacje, że i one potrzebują dokładnego umycia. Pamiętaj, aby przekręcić dziecko najpierw na jeden, później na drugi bok. Wtedy dokładnie oczyścisz każdą ze stron. Dodatkowym uzasadnieniem jest to, że dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują symetrycznej stymulacji.