Dieta współczesnego człowieka zawiera zwykle zbyt mało folianów (soli kwasu foliowego). Przyjmowanie dodatkowych dawek kwasu foliowego przed planowaną ciążą zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka rozszczepu kręgosłupa. A ponieważ nie zawsze można przewidzieć ciążę, wszystkim kobietom w wieku produkcyjnym profilaktycznie zaleca się suplementację kwasu foliowego.
Oczywiście, jeśli zadbasz, by Twoja dieta była bogata w produkty zawierające kwas foliowy, dostarczysz go organizmowi w naturalny sposób i nie będziesz musiała łykać tabletek.
Czym jest kwas foliowy?
Foliany i kwas foliowy to formy witamin z grupy B. Nasze jedzenie w sposób naturalny zawiera foliany, a kwas foliowy to sztucznie otrzymywany związek chemiczny, stosowany jako suplement diety. Co ciekawe, nasz organizm łatwiej przyswaja ów suplement niż naturalne foliany.
Czy to w formie folianów, czy też kwasu foliowego, substancja ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek naszego ciała: reguluje podziały komórkowe oraz bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Dlatego też niedobór kwasu foliowego powoduje anemię, czyli niedokrwistość. Kwas foliowy jest niezbędny również do prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór folianów u kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko rozszczepu kręgosłupa u dziecka.
Co jeść, by zapobiec niedoborowi folianów?
Produkty spożywcze o wysokiej zawartości folianów to na przykład:
• rośliny strączkowe: fasola, ciecierzyca, soczewica, groch i groszek;
• warzywa zielonolistne: szpinak, rukola, cykoria, roszponka;
• brokuły, kalafior, brukselka
• truskawki, maliny, jeżyny
• produkty pełnoziarniste: pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarniste płatki
• pasztet z wątróbki (ciężarne nie powinny jeść wątróbki, ale pasztet jest ok).
Czy wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, aby ustrzec się przed niedoborem kwasu foliowego?
Jeśli jesz dużo produktów zawierających foliany, na przykład jesteś wegetarianinem lub weganinem i podstawą Twojej diety są rośliny strączkowe, prawdopodobnie nie musisz się martwić z powodu niedoboru kwasu foliowego i suplementować go w postaci tabletek.
Kiedy zażywać kwas foliowy?
Suplementację kwasu foliowego zaleca się kobietom do 12 tygodnie ciąży w dawkach 400 mcg na dobę, co zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa u płodu. Po tym czasie nie można już wpłynąć na wystąpienie tej wady rozwojowej, wciąż jednak warto dbać o dietę bogatą w foliany bądź przyjmować wzbogacone w kwas foliowy preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży. Będzie to miało dobry wpływ na rozwój maluszka oraz prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego mamy.
Źródło:
- Myles Textbook for Midwives 16th edition Jayne Marshall Maureen Raynor
- https://www.livsmedelsverket.se