Eden Photography00005

Wybór położnej środowiskowej: kiedy i jak to zrobić?

Anna Kotlińska

ByAnna Kotlińska

Położna

Wiele kobiet zgłasza się do położnej środowiskowej zaraz po porodzie. Jednak, kiedy jesteś jeszcze w ciąży, Tobie także przysługują bezpłatne wizyty patronażowe. Zatem najlepiej zgłosić się do położnej środowiskowej będąc w pierwszej połowie ciąży.

Położna środowiskowa to osoba z nie lada doświadczeniem, która rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości, pomoże Ci się jak najlepiej przygotować zarówno do porodu jak i do roli mamy w pierwszych miesiącach po narodzinach maluszka. Omówi z Tobą kwestie połogu, a także karmienia piersią. Zaś po porodzie, pomoże CiI w opiece nad dzieckiem. Wybór położnej należy do Ciebie, w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Możesz zapytać swojego lekarza prowadzącego o polecenie konkretnej osoby lub wybrać polecaną położną np. przez przyjaciółkę.

Czy położna środowiskowa jest konieczna?

Wizyty położnej w trakcie ciąży czy indywidualne, grupowe czy też patronażowe po narodzinach malucha nie są obowiązkowe - to opcja, z której możesz skorzystać dobrowolnie. NFZ finansuje do 6 wizyt położnej u jednego noworodka.

Do takiej wizyty nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, wystarczy mieć na wierzchu książeczkę zdrowia jak i wypis maluszka ze szpitala – to baza, z której położna uzyska wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia noworodka.

Jak wygląda wizyta położnej środowiskowej?

Położna środowiskowa opiekuje się noworodkiem do ukończenia przez niego drugiego miesiąca życia.

Pierwsza taka wizyta powinna się odbyć do 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Natomiast pamiętaj, że wizyty te odbywają się w dni robocze, liczone od momentu zgłoszenia położnej środowiskowej przez szpital Twojego wypisu.

Podczas takowych wizyt położna bada dziecko, wykonuje pomiary maluszka, a także sprawdza jego przyrost masy ciała. Wszelkie zagadnienia, które wzbudzą Twoją czujność też chętnie z Tobą omówi, to ważne abyś wiedziała, że możesz zapytać o wszystko. Możesz przygotować się do takiej wizyty i spisać pytania, aby niczego nie pominąć i uzyskać odpowiedź na pytania takie jak: jak przewijać malucha, jak go kąpać, możesz nawet pokazać pieluszkę maluszka by zweryfikować czy stolce które oddaje są prawidłowe. To naprawdę przydatna wiedza.

W trakcie wizyty patronażowej dowiesz się również wiele z zakresu szczepień obowiązkowych jak i nie obowiązkowych, uzyskasz także pomoc w zakresie prawidłowego przystawienia dziecka do piersi, jeśli oczywiście chcesz karmić mlekiem naturalnym. To tylko część rzeczy jakie mają miejsce podczas wizyt położnej w Twoim domu. Dodatkowo, jeżeli miałaś zszyte krocze, położna może zdjąć szwy. Celem tych wizyt jest opieka nad dzieckiem i Tobą - wykorzystaj ten czas i dowiedź się najwięcej jak się da.