pre eclampsia

Zatrucie ciążowe

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, również w krwiobiegu. Krążenie dopasowuje się do nowej sytuacji, produkujemy więcej krwi, tzw. opór naczyniowy zmniejsza się. Wskutek tych zmian na początku ciąży ciśnienie krwi spada, by w późniejszym etapie znowu rosnąć. Takie wahania ciśnienia nie są zatem niczym niezwykłym i dla większości kobiet są zupełnie nieodczuwalne.

Czasem jednak zdarza się, że skoki ciśnienia są zbyt duże, co może nieść ze sobą pewne komplikacje. Jednym z najczęściej spotykanych powikłań jest zatrucie ciążowe. Pierwszym jego objawem, nieodczuwalnym dla kobiety, jest wzrost ciśnienia krwi, który powoduje przedostawanie się białek do moczu. Mamy wówczas do czynienia z preeklampsją, czyli stanem przedrzucawkowym. Aby jak najwcześniej wykryć tę przypadłość, podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych mierzy się ciężarnym ciśnienie oraz zleca badanie moczu. Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży nie powinno przekraczać 140/90, a jeśli jest wyższe, świadczy o nadciśnieniu tętniczym. Jeżeli zaś równocześnie wyniki badań wykazują obecność białka w moczu, diagnozuje się preeklampsję, a potocznie mówi się o zatruciu ciążowym.

Nieleczone nadciśnienie lub zatrucie ciążowe może mieć wpływ na funkcjonowanie wielu narządów. W najgorszym przypadku może doprowadzić do bardzo poważnego stanu: eklampsji, czyli rzucawki. Jego następstwem może zaś być zespół HELLP – stan zagrożenia życia, w którym ograniczona zostaje zdolność krwi do koagulacji, co ma destrukcyjny wpływa na wiele organów. W profilaktyce najważniejsze jest regularne badanie moczu oraz kontrola ciśnienia krwi w czasie wizyt u położnej. Występują również objawy, które ciężarna może sama u siebie zaobserwować:

• ból głowy (rosnące ciśnienie krwi wywołuje uczucie ucisku w głowie, które nie ustępuje po zażyciu paracetamolu ani odpoczynku); • opuchlizna (uwolnione proteiny sprzyjają gromadzeniu płynów w organizmie); • zaburzenia widzenia (takie jak błyski lub mroczki przed oczami); • nudności, wymioty; • ogólne osłabienie organizmu; • ból pod prawym żebrem.

Niektóre z tych symptomów są oczywiście normalnym zjawiskiem w ciąży, mimo to warto poinformować o ich wystąpieniu lekarza prowadzącego ciążę, aby wykluczył możliwość zatrucia ciążowego.

Ogólnie rzecz biorąc, zatrucie ciążowe nie jest powszechną dolegliwością – dotyka zaledwie 2-10% ciężarnych. Jeśli nie doświadczyłaś problemów z ciśnieniem w pierwszej ciąży, jest mało prawdopodobne, by spotkało Cię to w kolejnej. Dużo częściej przytrafia się to pierworódkom: dwie na trzy kobiety z zatruciem ciążowym spodziewają się pierwszej pociechy.

Tak naprawdę wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną zatrucia ciążowego. Przypuszcza się, że na prawdopodobieństwo jego wystąpienia składa się wiele różnych czynników: wiek, waga, palenie, obciążenia genetyczne czy typ ciąży. Podsumowując, przyczyna występowania zatrucia ciążowego nie jest do końca zbadana. Wiadomo natomiast, że sprzyja ono zmianom w łożysku, które mogą mieć wpływ na odżywianie dziecka. Dlatego zaleca się, by kobietom, u których zdiagnozowano ową przypadłość, regularnie wykonywano szczegółowe badania ultrasonograficzne mające na celu oszacowanie przepływu pępowinowego oraz kontrolowanie wzrostu maluszka.

Źródło:

  • Myles Textbook for Midwives 16th edition Jayne Marshall Maureen Raynor
  • Pre-eclampsia: pathogenesis, novel diagnostics and therapies Elizabeth A. Phipps, Ravi Thadhani, Thomas Benzing, and S. Ananth Karumanchi. PMID: 30792480