BBHM-Hospital-Two-43

Znieczulenie – kaprys czy standard?

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Nikt nie powinien być zmuszony do znoszenia bólu, który jest ponad jego siły, szczególnie w sytuacji, gdy można tego uniknąć. Dotyczy to także porodu. Pamiętaj, iż tylko Ty jesteś w stanie stwierdzić, kiedy ból staje się nie do zniesienia.

Decyzji tej nie musisz podejmować z wyprzedzeniem. Istnieją osoby, które lubią mieć wszystko dokładnie zaplanowane, jednak doświadczenie pokazuje, iż nie zawsze można wszystko przewidzieć, toteż warto już wcześniej poznać różne możliwości, by z czasem – zależnie od rozwoju sytuacji – podjąć właściwą decyzję. Najważniejsze, by uodpornić się na opinie innych, głoszące na przykład, iż matki rodzące bez znieczulenia są w jakiś sposób lepsze. Nigdy nie porównuj się z innymi matkami. Każdy poród jest jedyny w swoim rodzaju, nie ma też dwóch takich samych kobiet. Kiedy położna podczas porodu zaproponuje dostępne metody łagodzenia bólu, pamiętaj, iż ostateczna decyzja należy tylko do Ciebie.

Zdarza się, że poród bez znieczulenia jest dla kobiety źródłem satysfakcji, a zniesienie bólu pozytywnie wpływa na jej poczucie własnej wartości. Jednak doświadczenie bólu, z którym nie możemy sobie poradzić, może mieć skutki wręcz odwrotne. Wówczas wiara we własne siły zostaje zachwiana, a samo wspomnienie porodu sprawia, że niektóre mamy nie decydują się na drugie dziecko.

Medycyna oferuje kilka metod łagodzenia bólu, które w różnym stopniu potrafią przynieść ulgę. Być może decyzja o przyjęciu znieczulenia sprawi, że poród przebiegnie sprawniej – Ty i Twój partner lepiej sobie poradzicie z tym doświadczeniem, co będzie skutkowało łatwiejszym wejściem na drogę rodzicielstwa.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.