River-Birth-Story-18

Poronienie

Åsa Holstein

ByÅsa Holstein

Położna

Poronienia, niestety, nie da się uniknąć. Szacuje się, że 15-20% wszystkich ciąż kończy się właśnie w ten sposób. Pierwszą oznaką poronienia jest zazwyczaj krwawienie podobne do tego występującego podczas menstruacji. Trzeba jednak pamiętać, że krwawienia w ciąży mogą mieć różne przyczyny. W przypadku poronienia krwawienie musi potrwać tyle czasu, ile potrzeba na całkowite oczyszczenie macicy.

Z tej przyczyny krwawienie jest bardziej obfite niż miesiączkowe oraz występują w nim tak zwane skrzepy, a niekiedy nawet większe fragmenty tkanek. Wiele kobiet doświadcza też skurczy, które również przypominają te występujące podczas menstruacji. Natychmiastowa pomoc medyczna nie jest konieczna, można poczekać na wizytę u ginekologa. We wczesnej ciąży najczęściej nie da się zrobić nic, by powstrzymać trwające już poronienie. Uznaje się, że ciało samo radzi sobie z tym procesem, a pomoc medyczna jest wtedy zbędna.

Jeżeli jednak krwawieniu towarzyszy silny ból dolnej lub bocznej części brzucha, a także kiedy kobieta źle się czuje, należy skorzystać z opieki medycznej. Ból boczny może świadczyć o ciąży pozamacicznej, czyli takiej, która rozwija się na przykład w jajowodzie. W takim przypadku zagrożone jest życie matki, zwłaszcza jeśli jajowód pęknie i dojdzie do krwawienia wewnętrznego.

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu

O wewnątrzmacicznym obumarciu płodu mówimy w przypadku, kiedy płód umiera, ale organizm kobiety nie odczuwa żadnych niepokojących sygnałów nawet przez kilka tygodni. Czasem pojawia się krwawienie, a czasem obumarcie płodu stwierdza się dopiero podczas badania USG. Zdarza się, że kobieta odczuwa wszystkie ciążowe symptomy i nie może uwierzyć, że płód nie jest żywy.

Przyczyny poronień

Najczęstszą przyczyną poronienia jest naturalne dążenie organizmu do pozbycia się ciąży, która jest z jakiejś przyczyny wadliwa. Jednakże zdarza się, że powodem poronienia jest infekcja albo inne przyczyny medyczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia poronienia. Najczęściej organizm sam oczyszcza macicę z całej zawartości, ale zdarza się też, że trzeba mu w tym dopomóc i przeprowadzić stosowny zabieg, tak zwane łyżeczkowanie. Po poronieniu krwawienie z dróg rodnych powinno stopniowo się zmniejszać aż do całkowitego zaniku. Jeżeli poronienie wystąpiło kilkukrotnie, należy poddać się badaniom lekarskim w celu ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. W przypadku kobiet, które wcześniej poroniły, niepokój o stan kolejnej ciąży jest całkiem naturalny. Niestety, najczęściej ustępuje on dopiero po porodzie, kiedy świeżo upieczona mama może naocznie przekonać się, że dziecku nic nie jest.

Czy można zredukować ryzyko poronienia?

Warto pamiętać, że przyczyną poronienia nie jest stres, ćwiczenia fizyczne czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nie ma również dowodów na powiązanie poronień z korzystaniem z transportu lotniczego. Jednakże, kiedy jesteś w ciąży, zdecydowanie powinnaś o siebie zadbać poprzez:

  • zdrową, zróżnicowaną dietę,
  • aktywny tryb życia,
  • odpoczynek, gdy jesteś zmęczona,
  • całkowitą rezygnację z alkoholu, papierosów czy narkotyków,
  • konsultowanie z lekarzem wszystkich przyjmowanych leków,
  • zażywanie kwasu foliowego, który wspiera prawidłowy rozwój płodu.

Źródła:

  • Ajne, G., Blomberg, M. & Carlsson Y. (2021). Obstetrik. Studentlitteratur.
  • -1177.se