Abdominal pain

Ból brzucha

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Ból brzucha połączony z krwawieniem we wczesnej ciąży może oznaczać poronienie w początkowym lub późniejszym stadium. W takim przypadku musisz skontaktować się z najbliższą placówką systemu opieki zdrowotnej. Ponieważ dziecko rośnie i zajmuje coraz więcej miejsca, a macica rozciąga się, nie jest niczym niespodziewanym, że w ciąży poczujesz się „dziwnie”. Ból brzucha czy uczucie dyskomfortu nie jest zatem powodem do zmartwienia. Możesz czuć, że coś Cię „ciągnie”, zwłaszcza po bokach, przy pachwinach. Można powiedzieć, że to takie bóle wzrostowe.

W późnej ciąży zdarza się, że macica chwilowo twardnieje – można spotkać się z określeniem „stawia się”, choć profesjonalna nazwa tego zjawiska to skurcze Braxtona Hicksa. To nic innego, jak trening macicy przed Waszym wspólnym wielkim wysiłkiem – porodem. Skurcze te nie są bolesne, a po ich ustaniu macica powinna wrócić do swego pierwotnego stanu. Jeśli poczujesz je podczas marszu, prawdopodobnie nie będziesz w stanie iść normalnym krokiem, tylko będziesz “drobić”, dopóki nie miną.

Jeżeli skurcze są bolesne lub powtarzają się regularnie, skontaktuj się z lekarzem. Takie przedwczesne skurcze mogą być objawem niezauważalnej infekcji dróg moczowych, którą trzeba będzie zwalczyć za pomocą antybiotyku.

Kiedy poczujesz silny ból w górnej części brzucha lub pod żebrami i towarzyszące mu takie symptomy jak: ból głowy, mroczki przed oczami albo opuchlizna, natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej. To mogą być oznaki początków zatrucia ciążowego, czyli preeklampsji.

Dość nietypowym schorzeniem jest odklejające się łożysko. Jego oznakami są: mocne napięcie macicy, silny ból i ogólne poczucie, że „coś jest nie tak”. W takim przypadku wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Warto pamiętać, że najczęściej bóle brzucha w ciąży nie dają podstaw do niepokoju – są to niegroźne bóle wzrostowe. Czasem zdarza się, że dziecko w macicy znajduje sobie nietypową ulubioną pozycję. Pod koniec ciąży możesz poczuć wyraźnie, jak z jednej strony brzucha sterczy mała pupka, stópka lub kolanko. Bywa to czasem niewygodne, ale na pewno nie jest niebezpieczne.

Źródło:

  • Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001.
  • Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.