Abdominal pain

Ból brzucha

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Ciąża to moment, w którym wiele kobiet uczy się wsłuchiwać w swoje ciało na nowo. Nagle dobrze znane sygnały zmieniają znaczenie, a drobne objawy – jak ucisk w podbrzuszu czy dziwne „ciągnięcie” – potrafią budzić niepokój. Choć większość bólów brzucha w ciąży to coś zupełnie naturalnego, niektóre mogą sygnalizować, że organizm potrzebuje Twojej uwagi – i być może także pomocy lekarza.

We wczesnym etapie ciąży dyskomfort w podbrzuszu to częste zjawisko. Wynika najczęściej z rozciągania się macicy i więzadeł, które ją podtrzymują. To właśnie wtedy wiele kobiet odczuwa charakterystyczne „kłucia” w pachwinach lub uczucie ciągnięcia po bokach. Jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na dynamiczne zmiany, które zachodzą każdego dnia – zupełnie jakby ciało próbowało dopasować się do nowej roli. Uczucie to, choć czasem nieprzyjemne, nie powinno być powodem do niepokoju – szczególnie jeśli nie towarzyszy mu krwawienie, gorączka ani silny ból. Właśnie te trzy elementy warto zawsze obserwować i potraktować jako ewentualny sygnał ostrzegawczy.

Nie każdy ból to powód do paniki – ale warto wiedzieć, co oznacza „inny niż zwykle” W miarę jak ciąża postępuje, macica staje się coraz bardziej aktywna. To wtedy wiele przyszłych mam zauważa, że ich brzuch co jakiś czas twardnieje, robi się „zbity” i trudno się swobodnie poruszać. Mowa tutaj o skurczach Braxtona Hicksa – nazywanych również „skurczami przepowiadającymi”. Są one niebolesne, nieregularne i pojawiają się zwykle pod koniec dnia, kiedy ciało jest zmęczone. Tego typu skurcze to forma treningu – Twoje ciało powoli przygotowuje się do porodu.

Jeśli jednak skurcze zaczynają być wyraźnie bolesne, pojawiają się częściej i nie ustępują po odpoczynku – to może być oznaka czegoś więcej. Niekiedy to infekcja dróg moczowych, która w ciąży przebiega inaczej niż zwykle i nie zawsze daje oczywiste objawy, jak pieczenie przy oddawaniu moczu. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować powtarzającego się napięcia w podbrzuszu, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ogólne osłabienie lub podwyższona temperatura ciała. W takim przypadku lekarz może zlecić badanie moczu, by wykluczyć infekcję, która – nieleczona – mogłaby wywołać przedwczesne skurcze.

Czasem to coś więcej niż zwykłe ciągnięcie – jak rozpoznać poważniejsze sygnały Zdarza się, że ból brzucha jest intensywny, nie ustępuje i pojawia się w towarzystwie innych dolegliwości, takich jak ból głowy, światłowstręt, opuchlizna twarzy lub rąk. To objawy, których nie wolno ignorować – mogą świadczyć o rozwijającej się preeklampsji, czyli zatruciu ciążowym. Choć brzmi to groźnie, wczesne wykrycie tego stanu daje dużą szansę na bezpieczne zakończenie ciąży – pod warunkiem, że trafisz pod odpowiednią opiekę lekarską.

Jeszcze innym, mniej znanym, ale poważnym stanem jest przedwczesne odklejenie się łożyska. Objawia się ono zazwyczaj nagłym, bardzo silnym bólem w podbrzuszu, napięciem całej macicy i – co ważne – subiektywnym poczuciem, że „coś jest nie tak”. Często to właśnie intuicja matki jako pierwsza sygnalizuje, że należy działać. Nie musisz mieć doświadczenia medycznego, by wiedzieć, że Twój organizm wysyła ostrzeżenie – wystarczy, że zareagujesz i zgłosisz się do szpitala.

Zaufaj sobie i reaguj – nawet jeśli „to pewnie nic” Ciąża to nie moment na ignorowanie sygnałów. Nawet jeśli ból wydaje się niewielki, warto obserwować jego dynamikę – czy pojawia się o tej samej porze dnia? Czy jest punktowy, czy raczej rozlany? Czy towarzyszy mu napięcie, krwawienie, zmiana koloru wydzieliny z pochwy? Wszystkie te informacje pomogą lekarzowi ocenić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Dobrą praktyką jest prowadzenie prostego dziennika – kilka notek dziennie pozwoli dostrzec schematy i ewentualne nieprawidłowości. I jeszcze jedno: nie bój się być „przewrażliwiona”. Masz pełne prawo pytać, dopytywać, prosić o sprawdzenie – szczególnie jeśli czujesz, że coś się zmienia. Większość bólów brzucha w ciąży to naturalny element rozwoju dziecka i adaptacji organizmu, ale... nie zaszkodzi się upewnić.

Źródła:

  • Fraser D., Cooper M. Myles Textbook for Midwives, Churchill Livingstone, 2003
  • Faxelid E. Lärobok för barnmorskor, Kurslitteratur, 2001
  • NHS – Abdominal pain in pregnancy
  • American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) – Preterm Labor & Braxton Hicks