headache

Ból głowy

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Do czynników wywołujących ból głowy w ciąży najczęściej zalicza się: niepokój, stres i napięcie w mięśniach karku i pleców. Taki zwyczajny ból głowy jest niegroźny i najczęściej sam ustępuje z czasem, jednak warto potraktować go jako ważny komunikat ze strony Twojego organizmu. Zwłaszcza teraz, kiedy jesteś w ciąży, warto poćwiczyć wsłuchiwanie się w głos swojego ciała – umiejętność ta jest wielce przydatna w czasie porodu. Być może siedziałaś zbyt długo przed komputerem, napinając ramiona? Odpowiedz na sygnały wysyłane przez Twoje ciało i zrób sobie chwilę odpoczynku.

Ból głowy może być też jednym z objawów przeziębienia. W takim przypadku możesz zażyć lek przeciwbólowy zawierający paracetamol, na ulotce powinny się znaleźć wskazania do stosowania przez kobiety w ciąży.

Czasem mamy do czynienia z migreną – bólem głowy o podłożu hormonalnym. Zdarza się, że kobiety w ciąży odczuwają lekkie dolegliwości migrenowe, ale dla niektórych są one prawdziwą katorgą. Ich przyczyną są zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, zwłaszcza szybki wzrost stężenia niektórych hormonów. Jeśli towarzyszą Ci takie nawracające bóle głowy, poinformuj o tym położną lub lekarza.

Inną przyczyną bólu głowy może być niedobór żelaza. To zaś może zwiastować zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Nie jest to nic niezwykłego u kobiet oczekujących dziecka. Zarówno zbyt niski poziom żelaza, jak i problemy z tarczycą diagnozuje się na podstawie pobranych próbek krwi.

Ból, któremu mogą towarzyszyć zawroty głowy, bywa też spowodowany przez zbyt wysokie ciśnienie krwi, które może być oznaką zatrucia ciążowego, czyli preeklampsji. Wysokie ciśnienie (za takie uznaje się 140/90) wymaga kontroli, toteż jest regularnie sprawdzane przez położną. Czasem lekarz może zalecić przyjmowanie leków na obniżenie ciśnienia, aby zachować w dobrej kondycji naczynia krwionośnie w mózgu oraz inne organy. O złym samopoczuciu i częstych bólach głowy należy powiedzieć w czasie wizyty kontrolnej u położnej i lekarza prowadzącego.

Jeśli doświadczysz nagłego, silnego bólu głowy, natychmiast skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem albo zadzwoń pod numer 112 i zasięgnij porady. Bądź gotowa na to, iż konieczna może być wizyta w poradni w celu zmierzenia ciśnienia.

Źródło:

  • Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001.
  • Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.