Pregnancy diabetes

Cukrzyca ciążowa

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Poziom cukru sprawdza się zawsze przy pierwszej wizycie kobiety ciężarnej u lekarza, a potem kontroluje jeszcze kilkukrotnie. O cukrzycy mówi się, kiedy stężenie cukru we krwi jest zbyt wysokie. Często nie da się tego zauważyć samodzielnie, dlatego ważne są regularne badania i wizyty u położnej. Jednak istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać na wystąpienie tego schorzenia:

  • wzmożone pragnienie,
  • częstsze i obfitsze niż zazwyczaj oddawanie moczu,
  • częste uczucie zmęczenia (bardziej dotkliwe niż to związane z ciążą).

Jeśli zaistnieje podejrzenie, że masz cukrzycę ciążową albo wyniki wskażą zbyt wysoki poziom cukru (glukozy) we krwi, położna wykona badanie nazywane krzywą cukrową bądź testem obciążenia glukozy, aby potwierdzić tę diagnozę.

Polega ono na trzykrotnej ocenie parametrów na podstawie trzech pobrań próbek krwi. Jednego zupełnie na czczo, a kolejnych po godzinie i po dwóch od wypicia roztworu glukozy (ok. 250-300 ml). Jeśli poziom glukozy w badaniu będzie przekraczał normy dla kobiety w ciąży, lekarz postawi diagnozę i zostaniesz objęta niezbędną opieką medyczną. Najczęściej wystarczy przestrzegać diety, ale czasem trzeba przyjmować leki w formie tabletek lub zastrzyków insulinowych w brzuch. Do końca ciąży będziesz zobligowana do regularnego badania poziomu cukru za pomocą glukometru (w tym celu nakłuwa się palec i pobiera z niego kroplę krwi), zostaniesz też skierowana na dodatkowe badanie USG, aby sprawdzić postępy wzrostu dziecka, gdyż cukrzyca niesie ze sobą ryzyko zbyt szybkiego przybierania na wadze maluszka.

W większości przypadków cukrzyca ciążowa mija po porodzie, chyba że rozwinęła się w nieuleczalną cukrzycę typu 1. Pamiętaj, aby po porodzie prowadzić aktywne życie, zdrowo się odżywiać i trzymać wagę w normie – wówczas zmniejszysz ryzyko późniejszego zachorowania na cukrzycę typu 2.

Cukrzyca ciążowa najczęściej nie wymaga specjalnego leczenia; wystarczy odpowiednia dieta oraz zdrowy tryb życia. Jeśli jednak temat ten budzi Twój niepokój lub należysz do grupy ryzyka, po prostu porozmawiaj o tym z położną lub lekarzem.

Źródło: