BBHJ-Prenatal (6)

Czy to już czas na porodówkę?

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Czas, w jakim należy zebrać się do szpitala, zależy od tego, czy jest to Twój pierwszy, czy kolejny poród.

Rady dla mam, które powitają swoje pierwsze dziecko

  • Kiedy w ciągu 10 minut masz 3 skurcze trwające około 60 sekund, a natężenie bólu rośnie, powinnaś zgłosić się do szpitala.
  • Jeśli odeszły wody, nawet jeśli skurcze jeszcze się nie zaczęły, powinnaś zgłosić się do szpitala. Po sprawdzeniu, czy wszystko jest dobrze, możesz zostać odesłana do domu. Tam będziesz musiała zwrócić uwagę na trzy rzeczy: czy twoja temperatura nie rośnie, czy wody nie zmieniają barwy oraz czy ruchy dziecka są wyczuwalne. Od odejścia wód do początku akcji porodowej może upłynąć nawet 48 godzin.

Rady dla mam, które powitają swoje kolejne dziecko:

  • Weź pod uwagę, jak przebiegał Twój poprzedni poród. Czy akcja porodowa postępowała szybko?
  • Kiedy w ciągu 10 minut masz 2 skurcze, powinnaś zgłosić się do szpitala.
  • Jeśli odeszły wody, postępowanie nie różni się od tego, które dotyczy pierworódek, opisanego powyżej.

Oczywiście porady te są ogólne i może się okazać, że nie dają się zastosować u wszystkich kobiet. O swojej sytuacji zawsze możesz porozmawiać z położną lub zadzwonić do szpitala. W osobnym artykule znajdziesz wskazówki na temat tego, jak skutecznie i sprawnie przeprowadzić taką rozmowę.

Źródło:

  • Abascal, G., & Huss, M. S. (2018). Att föda. Bonnier Fakta.