gudrun 900x600

Gudrun Abascal

nationality
Szwecja
occupation
Położna
education
Dyplomowana położna i autor

O mnie

Przez 40 lat pracy jako położna włożyłam wiele serca w poprawę jakości opieki medycznej nad kobietami w Szwecji. Zawsze moim celem było stworzenie jak najlepszych warunków dla przyszłych rodziców, aby ułatwić im przyjęcie nowych życiowych ról. Ten cel przyświecał mi nie tylko jako położnej, ale również jako autorce książek Att Föda and Att möta förlossningssmärta. Jestem również współautorką publikacji A Child Is Born oraz Vattnet går napisanych wspólnie z Niną Campioni. We wszystkich moich książkach dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem nabytym podczas pracy przy porodach.

Mam głębokie przekonanie, że każda kobieta ma w sobie siłę, by urodzić dziecko, a my, położne, jesteśmy po to, by jej to uświadomić. Naszym zadaniem jest obudzić tę moc drzemiącą w pacjentce, dlatego stoimy na straży, by na salę porodową nie wdarły się lęk i zmartwienia.

W 2006 roku zostałam uhonorowana Medalem św. Eryka, przyznawanym przez mieszkańców Sztokholmu osobom, które swoją pracą dokonują rzeczy wielkich. W 2015 roku zaś zostałam nagrodzona przez Barnmorskeförbundet (Szwedzki Związek Położnych), który tak uargumentował swoją decyzję: „Gudrun swoją pracą przyczyniła się do poprawy jakości opieki medycznej nad ciężarnymi i rodzącymi kobietami w Szwecji”.

Z obu tych nagród jestem niezmiernie dumna!