BBHJ-BirthCenter2 (5)

Karmienie po cesarce

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

O tym, jak laktacja przebiega u poszczególnych kobiet, decyduje wiele różnych czynników. Jeśli jednak można pokusić się o pewne uogólnienie, mleko zazwyczaj pojawia się później u mam, które rodziły przez cesarskie cięcie. Nie ma stuprocentowej pewności co do przyczyn tego zjawiska. Wiadomo natomiast, że sposób rozwiązania ciąży nie ma wpływu na jakość laktacji, gdy ta już się “rozkręci”. Poniżej znajdziesz kilka porad, które warto wcielić w życie tuż po porodzie, by pobudzić laktację.

Oto, co możesz zrobić, by ułatwić sobie rozpoczęcie karmienia: • Zadbaj o kontakt „skóra do skóry” tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, a następnie kanguruj dziecko jak najczęściej w pierwszych dobach jego życia. • Jeżeli dziecko nie ma odruchu ssania, pobudzaj piersi do pracy, ręcznie odciągając pokarm. Dzięki temu mózg otrzyma sygnał, iż pojawiło się zapotrzebowanie na mleko. Pamiętaj, że nawet jeśli podczas takiej stymulacji nie wyciśniesz z piersi ani jednej kropli, zainicjujesz produkcję większej ilości pokarmu. A jeśli uda Ci się pozyskać kilka kropli siary, podaj je maluszkowi. • Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej. Jeśli trafił Ci się mały ssak, może będziesz mieć wrażenie, że karmisz niemal bez przerwy. Jeżeli zaś maluch okaże się śpiochem, być może trzeba będzie go obudzić na posiłek. • Dużo odpoczywaj, pij wodę oraz inne płyny zalecane dla kobiet po porodzie. • Nie wahaj się sięgnąć po środki przeciwbólowe, zmaganie się z bólem może bowiem zahamować laktację.

Kiedy już Ci się uda pobudzić laktację, na jej przebieg nie ma wpływu to, czy rodziłaś siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Kolejne artykuły z naszego „Poradnika laktacyjnego” są zatem adresowane do wszystkich mam, niezależnie od tego, jak przebiegał ich poród.