River-Birth-Story-131

Kiedy karmienie sprawia ból

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Najczęstszą przyczyną bólu podczas karmienia piersią jest sytuacja, w której dziecko obejmuje ustami zbyt małą część otoczki brodawki lub kiedy znajduje się zbyt daleko od mamy. Położenie malucha może być przyczyną dyskomfortu również wtedy, gdy leży zbyt wysoko na Twoim ramieniu lub gdy jest trzymany zbyt blisko Twojego podbródka. Nawet po skorygowaniu tych potknięć ból nie minie od razu, gdyż – jeśli dziecko wcześniej źle trzymało brodawkę – mogły powstać na niej drobne ranki lub pęknięcia. Inną przyczyną nieprawidłowego ssania u dzieci może być krótkie wędzidełko języka.

Karmienie nie powinno być bolesne

Nie ma powodu, dla którego karmienie miałoby sprawiać ból, zarówno na początku laktacji, jak i po jej rozkręceniu. Nieprzyzwyczajone do ssania brodawki mogą początkowo być bolesne, jednak z czasem piersi przyzwyczajają się i przestają boleć. Bądź tego świadoma i zaakceptuj to odczucie.

Co robić, gdy karmienie mimo wszystko boli

 • Zwróć uwagę, czy maluch otwiera szeroko usta, kiedy przystawiasz go do piersi. Nie spiesz się i trzymaj dziecko blisko swojego ciała. Jeśli Twoje dziecko nie otwiera buzi dostatecznie szeroko, poczekaj chwilę, aż zrobi to na maksimum swoich możliwości.
 • Jeżeli po przystawieniu malucha do piersi czujesz ból, powoli i ostrożnie zmień ustawienie dziecka. Często pomaga obniżenie, czyli przesunięcie go w stronę jego nóżek lub rozluźnienie Twoich ramion. Wówczas dziecko ssie jakby bardziej „od dołu”.
 • Wyciśnij ręcznie nieco pokarmu przed i po karmieniu. Przed karmieniem ułatwi to maluszkowi uwolnienie mleka z piersi i umożliwi spokojniejsze ssanie. Po karmieniu kilka kropel mleka rozsmarowanych po brodawkach przyniesie Ci ukojenie.
 • Wietrz piersi po karmieniu. Tlen podziała na nie leczniczo. Ostrożnie używaj maści do brodawek, gdyż blokują one dopływ powietrza do obolałych miejsc. Jeśli znajdziesz środek, który przynosi Ci ulgę, pamiętaj, by nie pozostawał na piersiach przez cały czas.
 • Istnieją specjalne nakładki na piersi, zmniejszające nacisk, jaki wywiera się na brodawki. Takie akcesoria dla mam karmiących można nabyć w aptece.
 • Kiedy dziecko zaczyna ssać, weź kilka głębokich oddechów i rozluźnij ramiona – zobaczysz, że potem będzie już z górki.
 • Jeśli zmiana pozycji malucha nie wyeliminowała problemu bolesnych karmień, możesz spróbować użyć osłonek laktacyjnych, nakładek na piersi przypominających kształtem smoczki. Dzięki nim karmienie będzie mnie dotkliwe.
 • Odciągaj pokarm ręcznie, by dać piersiom odpocząć.
 • Skorzystaj z naszych porad z artykułu: „5 oznak prawidłowego karmienia piersią”.
 • Skorzystaj z pomocy i wsparcia partnera, jeśli masz taką możliwoś

Kiedy ból pojawia się w późniejszym czasie

 • Może być oznaką infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. -> wymaga pomocy lekarskiej
 • Jego przyczyny można upatrywać w małych, białych widocznych na brodawce kropkach, które niczym kryształki soli osadzają się w piersi, również w kanalikach, którymi napływa mleko. -> wymaga pomocy lekarskiej
 • Może być spowodowany niedokrwiennością, co objawia się białą barwą brodawek. -> wymaga pomocy lekarskiej
 • Warto przyjrzeć się wędzidełku dziecka – być może jest za krótkie. -> skontaktuj się z pediatrą, który skieruje dziecko na zabieg podcięcia wędzidełka
 • Jego przyczyną może być jeszcze coś innego.

Kiedy dziecko gryzie

Kiedy maluch zaczyna ząbkować, może mu się zdarzyć wbić młode ząbki w Twoją brodawkę w chwili, w której się tego nie spodziewasz. Wówczas zapewne aż sykniesz z bólu. Powiedz wtedy głośno i wyraźnie „NIE” i odsuń dziecko na chwilę od piersi. Potem kontynuuj karmienie, powtarzając procedurę w razie potrzeby.

Znajdź swój sposób

Wsłuchaj się w swoje ciało – jak czuje się podczas karmienia? Nie bój się próbować nowych rzeczy. Przetestuj wszystkie pozycje, poprawiając przy tym ułożenie dziecka tak długo, aż znajdziecie najwygodniejszą dla Was pozycję – taką, w której karmienie nie będzie bolało. Jeśli zaś nic nie pomaga – zwróć się po pomoc do specjalisty.