Stock-Image68

Korzyści oksytocyny podczas ciąży i porodu

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Efekty oksytocyny są pozytywne dla wszystkich, a zwłaszcza dla kobiet podczas ciąży i porodu. W czasie trwania ciąży poziom oksytocyny w ciele stale wzrasta i osiąga szczyt pod koniec. Najprawdopodobniej jest to naturalny proces, który przygotowuje kobietę emocjonalnie i fizycznie na nadchodzące rozwiązanie.

Przygotowania do porodu

Efekty oksytocyny na nasze samopoczucie i psychikę są bardzo korzystne, zarówno podczas porodu, jak i przed nim. Dzięki niej kobieta czuje, że nie jest sama i jest bardziej otwarta na ludzi wokół niej. To pośredni efekt hormonu, który pomaga jej się przygotować i czuć się komfortowo. Badania pokazują, że masaże w trakcie ciąży mają dobroczynny wpływ na zdrowie dzięki dodatkowemu uwalnianiu oksytocyny.

W nocy, kiedy ciało jest przyzwyczajone do snu i relaksacji, nasza wrażliwość na oksytocynę automatycznie wzrasta. Prawdopodobnie dlatego dużo kobiet odczuwa pierwsze skurcze w nocy albo wczesnym rankiem, kiedy ciało jest najbardziej odprężone i podatne na hormon stymulujący poród.

Związek matki i dziecka

Jest wiele czynników, które zwiększają po porodzie poziom oksytocyny u matki i dziecka. Przykładowo duża ilość tego hormonu jest wyzwalana gdy matka wącha główkę dziecka, jak tylko zostanie ono położone na jej piersi. Dlatego należy unikać wkładania czapeczki dziecku przez kilka godzin po narodzinach, chyba że są do tego wskazania natury medycznej np. wcześniactwo albo za niska waga noworodka. W niektórych szpitalach dzieci urodzone z pomocą cesarskiego cięcia albo po indukcji, otrzymują czapeczki gdy odpoczywają po porodzie.

Syntetyczna oksytocyna

Tuż po porodzie wszystkie kobiety otrzymują małą dawkę syntetycznej oksytocyny (domięśniowo lub dożylnie), aby pomóc macicy w skurczach i zapobiec większemu krwawieniu. Kiedy łożysko zostaje wydalone tworzy się rana, która może krwawić jeśli macica nie będzie się obkurczać prawidłowo. Skurcze macicy po porodzie są nazywane bólami poporodowymi i mogą być tym bardziej bolesne, im więcej dzieci miała kobieta. Tym wszystkim steruje oksytocyna.

Dowiedz się więcej o oksytocynie w Artykułach i Narzędziach w kategorii Ciąża

Źródło:

  • Myles, M.F., Marshall, J.E. & Raynor, M.D. (red.) (2014). Myles textbook for midwives. (16th edition). Edinburgh: Elsevier.