korttungband_21319715

Krótkie wędzidełko

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Czasami rodzą się dzieci ze zbyt krótkim wędzidełkiem języka, co nie pozostaje bez wpływu na efektywność ssania. Jeżeli jest to źródło problemów z karmieniem, należy zwrócić się po pomoc do lekarza, który skieruje małego pacjenta na zabieg podcięcia wędzidełka.

To, że źródłem problemów z karmieniem jest wędzidełko, poznasz, kiedy dziecko: - ma kłopot z objęciem brodawki ustami; - zbyt często przełyka; - wolno przybiera na wadze; - ma nietypowy kształt języka (np. przypominający serce); - denerwuje się podczas karmienia; - często wypuszcza brodawkę z ust; - wydaje „klikające” dźwięki podczas karmienia.

Objawy u mamy

Jedną z najczęstszych oznak wskazujących na krótkie wędzidełko jest ból podczas karmienia piersią. Innymi symptomami, które może zaobserwować mama, są:

  • obolałe brodawki;
  • mało pokarmu mimo częstego i długiego karmienia;
  • spłaszczone brodawki po karmieniu (kształtem przypominające pomadkę do ust);
  • obkurczenie naczyń krwionośnych.

Co możesz zrobić?

Krótkie wędzidełko języka to pozostałość po etapie życia płodowego. Nie pełni ono żadnej funkcji i bez problemu można je podciąć. Zabiegu może dokonać chirurg, stomatolog/chirurg stomatologiczny lub laryngolog, a stosowne skierowanie dostaniesz w swojej przychodni.

Na czym to polega

Przed zabiegiem dziecko powinno być najedzone. Następnie zostaje znieczulone pod językiem, a potem szybkim ruchem przecina się mu wędzidełko. Mały pacjent może płakać, a w jego ustach może pojawić się niewielka ilość krwi.

Aby pocieszyć malucha po zabiegu, możesz natychmiast przystawić go do piersi. Czasem różnicę w jakości karmienia można zobaczyć natychmiast po frenotomii, jednak nieraz efekty dają się zauważyć dopiero po jakimś czasie, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Często dzieci nie odczuwają skutków podcięcia wędzidełka, jednak może się zdarzyć, że przez pierwszą dobę Twoje dziecko w miejscu zabiegu będzie doświadczało bólu. Jeżeli widzisz, że jest to dla niego dotkliwe, podaj mu środek przeciwbólowy zalecany przez pediatrę.

Krótkie wędzidełko wargi

Podejrzewa się, że krótkie wędzidełko wargowe również może przyczyniać się do powstania problemów w karmieniu piersią. Również w takim przypadku można zastosować mało skomplikowany zabieg podcięcia, jednak nie ma jeszcze wystarczającej ilości badań naukowych potwierdzających jego wpływ na karmienie piersią.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma krótkie wędzidełko Problem ze ssaniem piersi nie musi być związany jedynie z krótkim wędzidełkiem, ale może mieć wiele przyczyn, takich jak niewłaściwe ułożenie dziecka przy piersi. Dlatego też w pierwszej kolejności skonsultuj swoje podejrzenia w przychodni lub poradni laktacyjnej. Być może zabieg wcale nie będzie potrzebny.