Bleeding

Krwawienia między 12 a 22 tygodniem ciąży

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Co trzeba wiedzieć na początku:

 • krwawienia we wczesnej ciąży są powszechne i nie muszą oznaczać nic złego,
 • czasami nie da się ustalić przyczyny krwawienia,
 • sama nie możesz zrobić nic, by zapobiec krwawieniom.

Zwróć uwagę na kolor!

 • świeże krwawienie ma barwę jasną lub intensywnie czerwoną,
 • krwawienie w kolorze brązowym miało miejsce wcześniej i jest starsze.

Zwróć uwagę na ilość!

 • przez obfite krwawienie rozumie się krwawienie, które przemaka przez podpaskę w ciągu godziny albo zawiera skrzepy krwi,
 • niewielkie krwawienie nie powinno być groźne, jednak zawsze warto je skonsultować, toteż zasięgnij porady położnej i skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Natychmiast zgłoś się do szpitala, jeśli wystąpi u Ciebie choć jeden z poniższych objawów:

 • oprócz krwawienia, niezależnie od jego obfitości, wystąpi silny ból w bocznej lub dolnej części brzucha,
 • oprócz krwawienia, niezależnie od jego obfitości, Twoje samopoczucie nagle się pogorszy (poczujesz się chora, słaba, zmęczona lub zaczniesz odczuwać zawroty głowy),
 • krwawienie przemaka przez podpaskę w ciągu godziny albo zawiera skrzepy krwi.

Przyczyny krwawienia między 12 a 22 tygodniem ciąży mogą być różne:

 • Krwawienie po stosunku płciowym, czyli krwawienie kontaktowe nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się, że szyjka macicy lekko krwawi, przez co możesz zaobserwować krwawienie lub plamienie po odbyciu pełnego stosunku seksualnego (może ono wystąpić nawet następnego dnia).

 • Krwawienie wywołane przez zaśniad groniasty jest podobne do miesiączki. W przypadku tej dolegliwości zamiast ciąży w macicy rozwija się tkanka złożona z pęcherzyków. Zaśniad groniasty daje objawy podobne do ciąży, łącznie ze zmianami hormonalnymi skutkującymi pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Widoczny jest na prześwietleniu USG i wymaga interwencji chirurgicznej.

 • Krwawienie infekcyjne spowodowane bakteryjnym zakażeniem pochwy lub szyjki macicy wymaga leczenia antybiotykiem. Towarzyszą mu obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Zawsze warto opowiedzieć położnej o zmianach w ilości, wyglądzie i zapachu każdej wydzieliny z dróg rodnych.

 • Krwawienie wywołane przez polip szyjki macicy, czyli niegroźną narośl, jest z reguły niewielkie. Czasem lekarz decyduje o usunięciu polipa, co jest prostym zabiegiem chirurgicznym.

 • Krwawienie z szyjki macicy może mieć źródło w zmianach komórkowych. Rzadko, ale jednak się zdarza, że u kobiety ciężarnej zostaje zdiagnozowany rak szyjki macicy. W takim przypadku kobiecie proponuje się leczenie raka. O tym, jaką terapię można zastosować, decyduje stadium zaawansowania ciąży.

 • Krwawienie może być objawem tak zwanego łożyska przodującego (łac. placenta praevia). Zdarza się, że łożysko umiejscowi się zbyt nisko i częściowo lub całkowicie pokryje wewnętrzne ujście szyjki macicy. Wraz ze wzrostem dziecka nacisk na źle położone łożysko zwiększa się, co skutkuje krwawieniami. Wadę tę zazwyczaj wykrywa się w czasie badania USG przeprowadzanego między 18 a 22 tygodniem ciąży. W takim przypadku konieczne będzie częste powtarzanie badania, aby kontrolować pozycję łożyska. W zależności od położenia łożyska względem ujścia wewnętrznego szyjki macicy, ciężarna musi być hospitalizowana raz lub kilka razy. Wówczas obserwuje się krwawienie i ewentualnie podaje leki wspierające koagulację (krzepnięcie) krwi, aby zmniejszyć jej ubytek. Często łożysko zmienia z czasem swoje położenie w macicy i lokuje się wyżej, co pozwala kobiecie na poród siłami natury, jeśli jednak nadal leży przy ujściu szyjki macicy, ciążę trzeba zakończyć cesarskim cięciem. Zarówno w przypadku łożyska przodującego całkowicie, jak i częściowo, wskazane jest zrezygnowanie z pełnego współżycia seksualnego, gdyż może to nasilić krwawienia. Jeśli temat ten budzi Twój niepokój, pamiętaj, że nie ma pytania, którego nie mogłabyś zadać swojej położnej.

 • Krwawienie spowodowane poronieniem przypomina miesiączkę. Utrata ciąży na tym etapie nie zdarza się często, a jej powodem może być niedomknięcie szyjki macicy, na przykład na skutek infekcji. W przypadku wystąpienia takiego krwawienia przed 22 tygodniem ciąży, należy natychmiast szukać pomocy ginekologa lub wezwać pogotowie. Niestety, poronienia nie da się powtrzymać. Jedyne, co możesz zrobić, to dbać o siebie: dobrze się odżywiać, zażywać ruchu, odpoczywać, zrezygnować z alkoholu, papierosów i innych używek. Wiele kobiet na świecie przeżywa tragedię z powodu utraty dziecka. Doświadczenie żałoby jest w tym przypadku trudne i wymaga przepracowania. Bólowi emocjonalnemu towarzyszy zaś równie trudny do zniesienia ból fizyczny. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Poronienia”.

Właściwe zdiagnozowanie przyczyny krwawienia z dróg rodnych w ciąży wymaga badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego.

Źródło:

 • Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001.
 • Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.