8365130614 14c4f48452 z 900x600

Krwawienia po 22 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży każde krwawienie, niezależnie od jego obfitości, wymaga konsultacji. Zadzwoń do szpitala i zapytaj, czy powinnaś już zgłosić się na porodówkę czy też możesz jeszcze się wstrzymać. W drugiej połowie ciąży krwawienia mogą mieć dotkliwe konsekwencje, zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Zanim jednak zaczniesz się niepokoić, sprawdź, czy krew wydobywa się z pochwy, czy z odbytu. Pod koniec ciąży krwawienie z odbytu nie jest czymś niepokojącym – świadczy o pojawieniu się hemoroidów.

Co trzeba wiedzieć na początku: - świeże krwawienie ma kolor jasnej lub intensywnej czerwieni, - krwawienie w kolorze brązowym miało miejsce wcześniej i jest starsze, - przez obfite krwawienie rozumie się krwawienie, które przemaka przez podpaskę w ciągu godziny albo zawiera skrzepy krwi, - po 22 tygodniu ciąży każde, nawet niewielkie krwawienie wymaga przynajmniej telefonicznej konsultacji z lekarzem, - czasami nie da się ustalić przyczyny krwawienia.

Natychmiast zgłoś się do szpitala, jeśli wystąpi u Ciebie choć jeden z poniższych objawów: - oprócz krwawienia, niezależnie od jego obfitości, wystąpi silny ból w bocznej lub dolnej części brzucha, - oprócz krwawienia, niezależnie od jego obfitości, Twoje samopoczucie nagle się pogorszy (poczujesz się chora, słaba, zmęczona lub zaczniesz odczuwać zawroty głowy), - krwawienie przemaka przez podpaskę w ciągu godziny albo zawiera skrzepy krwi.

Właściwe zdiagnozowanie przyczyny krwawienia z dróg rodnych w ciąży wymaga badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego.

Przyczyny krwawienia po 22 tygodniu ciąży mogą być różne:

Krwawienie może być pierwszą oznaką, że poród się zaczął. Takie niewielkie krwawienie powstaje, gdy szyjka macicy skraca się i rozwiera. Jeśli jesteś przynajmniej w 37 tygodniu ciąży, objaw ten może Cię zatem ucieszyć, jednak jeśli Twoja ciąża jest młodsza, być może zaczynasz rodzić zbyt wcześnie.

Krwawienia w późnej ciąży również mogą być spowodowane przez infekcje, zmiany komórkowe albo polipy. Te ostatnie to najczęściej niegroźne narośle na szyjce macicy, które nie mają wpływu na przebieg ciąży, nawet jeśli wywołują mniejsze lub większe krwawienia. Czasem potrzebna jest interwencja chirurgiczna, by je usunąć.

O infekcjach i zmianach komórkowych możesz przeczytać w naszym tekście o krwawieniu we wczesnej ciąży. Jeśli łożysko zagnieździ się bardzo blisko wewnętrznego ujścia szyjki macicy, niejednokrotnie całkiem je zasłaniając, mamy do czynienia z łożyskiem przodującym, które w lekarskiej diagnozie pojawi się pod łacińską nazwą placenta praevia. To ono często odpowiada za krwawienia z dróg rodnych, zwłaszcza kiedy dziecko w macicy rośnie i zwiększa nacisk na łożysko. Nieprawidłowości te widać na badaniu USG. W przypadku zbyt nisko położonego łożyska konieczne będzie częste powtarzanie tego badania. W zależności od położenia łożyska względem ujścia wewnętrznego szyjki macicy, ciężarna musi być hospitalizowana raz lub kilka razy. Wówczas monitoruje się krwawienie i ewentualnie podaje leki wspierające koagulację (krzepnięcie) krwi, aby zmniejszyć jej ubytek. Często łożysko zmienia z czasem swoje położenie w macicy i lokuje się wyżej, co pozwala kobiecie na poród siłami natury, jeśli jednak nadal znajduje się ono przy ujściu szyjki macicy, ciążę trzeba zakończyć cesarskim cięciem. Zarówno w przypadku łożyska przodującego całkowicie, jak i częściowo, wskazane jest zrezygnowanie z pełnego współżycia seksualnego, gdyż mogłoby to nasilić krwawienia. Jeśli temat ten budzi Twój niepokój, pamiętaj, że nie ma pytania, którego nie mogłabyś zadać swojej położnej.

Niekiedy krwawienie pod koniec ciąży może być spowodowane odklejaniem łożyska od ściany macicy. Sytuacja jest bardzo poważna, może nawet zagrażać życiu zarówno matki, jak i dziecka. Zatem jeśli doświadczysz krwawienia, któremu towarzyszy stwardnienie macicy, skurcze, silny ból brzucha albo ogólne złe samopoczucie (poczujesz się chora, słaba i zmęczona), musisz jak najszybciej trafić do szpitala.

Source: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.