Bleeding

Krwawienia przed 12 tygodniem ciąży

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Na początku ciąży krwawienia nie są niczym niezwykłym. Przyszła mama może czuć się z tym nieswojo, ale nie powinna się niepokoić. Krwawienie we wczesnej ciąży, jeśli nie jest długotrwałe, nie zwiastuje problemów z dzieckiem przy porodzie. O wszystkim, co niepokoi, warto jednak powiedzieć położnej lub lekarzowi, którzy rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości. Przyczyny krwawienia mogą być różne, tutaj przedstawimy najpopularniejsze z nich i podpowiemy, kiedy należy szukać pomocy medycznej.

Aby zdiagnozować przyczynę krwawienia, wykonuje się badanie ginekologiczne, czasami trzeba również zrobić USG.

Co trzeba wiedzieć na początku: - krwawienia we wczesnej ciąży są powszechne i nie muszą oznaczać nic złego, - czasami nie da się ustalić przyczyny krwawienia, - sama nie możesz zrobić nic, by zapobiec krwawieniom, - niewielkie krwawienie nie powinno być groźne, jednak warto je skonsultować, w tym celu zasięgnij porady położnej i skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Zwróć uwagę na kolor! - świeże krwawienie ma barwę jasno lub intensywnie czerwoną, - krwawienie w kolorze brązowym miało miejsce wcześniej i jest starsze.

Zwróć uwagę na ilość! - przez obfite krwawienie rozumie się krwawienie, które przemaka przez podpaskę w ciągu godziny albo zawiera skrzepy krwi. W takim przypadku należy zgłosić się do szpitala, - niewielkie krwawienie nie powinno być groźne, jednak zawsze warto je skonsultować, toteż zasięgnij porady położnej i skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Natychmiast zgłoś się do szpitala, jeśli wystąpi u Ciebie choć jeden z poniższych objawów: - oprócz krwawienia, niezależnie od jego obfitości, wystąpi silny ból w bocznej lub dolnej części brzucha, - oprócz krwawienia, niezależnie od jego obfitości, Twoje samopoczucie nagle się pogorszy (poczujesz się chora, słaba, zmęczona lub zaczniesz odczuwać zawroty głowy), - krwawienie przemaka przez podpaskę w ciągu godziny albo zawiera skrzepy krwi.

Przyczyny krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży mogą być różne:

  • Krwawienie nidacyjne czyli implantacyjne jest spowodowane zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Dla niektórych kobiet jest to pierwsza oznaka ciąży.

  • Krwawienie po stosunku płciowym, czyli krwawienie kontaktowe nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się, że szyjka macicy lekko krwawi, przez co możesz zaobserwować krwawienie lub plamienie po odbyciu pełnego stosunku seksualnego (może ono wystąpić nawet następnego dnia).

  • Krwawienie z endometrium, czyli błony śluzowej macicy ma miejsce, kiedy organizm kobiety „nie uświadomi sobie” na czas, że jest w ciąży. Takie krwawienie pojawia się w czasie spodziewanej miesiączki w pierwszym trymestrze ciąży. Na późniejszych etapach ciąży krwawienie już nie występuje, ponieważ wraz z wypełnianiem się macicy i wykształcaniem się łożyska, błona śluzowa zanika, a zatem nie może już krwawić.

  • Krwawienie infekcyjne spowodowane bakteryjnym zakażeniem pochwy lub szyjki macicy wymaga leczenia antybiotykiem. Towarzyszą mu obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Zawsze warto opowiedzieć położnej o zmianach w ilości, wyglądzie i zapachu każdej wydzieliny z dróg rodnych.

  • Krwawienie wywołane przez polip szyjki macicy, czyli niegroźną narośl, jest z reguły niewielkie. Czasem lekarz decyduje o usunięciu polipa, co jest prostym zabiegiem chirurgicznym.

  • Krwawienie z szyjki macicy może mieć źródło w zmianach komórkowych. Rzadko, ale jednak się zdarza, że u kobiety ciężarnej zostaje zdiagnozowany rak szyjki macicy. W takim przypadku kobiecie proponuje się leczenie raka. O tym, jaką terapię można zastosować, decyduje stadium zaawansowania ciąży.

  • Krwawienie spowodowane poronieniem przypomina miesiączkę. W takiej sytuacji zgłoś się do swojego ginekologa.

  • Krwawienie może również być objawem ciąży pozamacicznej, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w niewłaściwym miejscu – najczęściej w jednym z jajowodów. W takim przypadku krwawieniu towarzyszy ostry ból w boku lub w dole brzucha. Jest to stan zagrożenia życia, bo może doprowadzić do rozerwania jajowodu i krwotoku wewnętrznego. Jeśli zatem zaobserwujesz krwawienie połączone z silnym bólem, natychmiast zgłoś się do szpitala.

Źródło: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.