9-Short-Months-Birth-Center-Verlillian (115 of 127)

Mam za mało mleka

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Młodzi rodzice często niepokoją się, czy matka ma wystarczającą dla dziecka ilość pokarmu, zwłaszcza jeśli maluch bez przerwy domaga się piersi. Przyczyną niepokoju jest niemożność stwierdzenia, ile mleka dziecko tak naprawdę zjada. Byłoby łatwiej, gdyby natura wyposażyła kobiety w przezroczyste piersi z zaznaczoną miarką objętości. O tym można jednak niestety tylko pomarzyć.

Po czym poznać, że laktacja ustabilizowała się na właściwym poziomie? Oto oznaki, po których można poznać, że dziecko spożywa wystarczającą ilość pokarmu: - szeroko otwiera usta podczas ssania; - ssie aktywnie oraz miarowo, robiąc niewielkie przerwy; - leży z podbródkiem zbliżonym do piersi i niezatkanym noskiem; - w widoczny sposób połyka; - leży blisko Ciebie; - jest zadowolone i aktywne po karmieniu (nawet jeśli po niedługim czasie znów żąda piersi); - zużywa przynajmniej 8 pieluszek dziennie.

Obserwuj także siebie: jeśli karmienie nie budzi w Tobie niepokoju, a wygląd brodawek nie ulega zmianie, możesz podejrzewać, że laktacja funkcjonuje, jak należy.

Co możesz zrobić

Na ilość wytwarzanego przez Twoje ciało pokarmu wpływa również to, jak o siebie dbasz. Warto zatem pamiętać o kilku rzeczach:

  • Zadbaj o kontakt skóra do skóry, pamiętając o tym, by dziecko nie miało zatkanego noska. Karmienie niech odbywa się na żądanie, nawet jeśli na początku będziesz miała wrażenie, iż karmisz non stop. W ten sposób dasz ciału sygnał, że zapotrzebowanie na pokarm jest większe. Im więcej karmisz, tym więcej mleka w piersiach. Oferuj dziecku 2-4 piersi na posiłek, poprzez wielokrotne przystawianie raz do jednej, raz do drugiej.
  • Dużo pij. Zaopatrz lodówkę w świeżo wyciskane soki i pożywne smoothies, aby Twój organizm miał energię do produkcji mleka. Podczas karmienia zawsze miej pod ręką coś do picia.
  • Dużo odpoczywaj. Wykorzystaj chwile w ciągu dnia, gdy maluch ucina sobie drzemkę i wskocz do łóżka, nie zapominając o zasłonięciu okien i wyciszeniu telefonu. Wypoczęte ciało wytworzy więcej pokarmu, no i będziesz miała więcej siły na nocne karmienia. Masz prawo odczuwać deficyt snu, którego przecież brakowało Ci już pod koniec ciąży i podczas pobytu w szpitalu.
  • Podczas karmienia uciskaj lekko piersi, ostrożnie wspomagając wysiłki malucha.
  • Nie wahaj się skorzystać z pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego, jeżeli odczuwasz taką potrzebę.

System wspomagający karmienie

W ocenie, czy dana ilość pokarmu wystarcza dziecku, mogą pomóc nasze wskazówki, obserwacja zachowania malucha przy piersi oraz rozmowa z położną lub pediatrą. Jeżeli istnieje obawa, że ilość pokarmu jest niewystarczająca, można skorzystać z tzw. zestawu do karmienia zastępczego SNS. Składa się on z butelki na mleko zawieszanej na szyi oraz cienkiej rurki, której ujście znajduje się tuż przy brodawce. Dziecko ssie wówczas pierś, a dodatkowo rurką spływa mu do buzi pokarm (odciągnięty przez Ciebie lub mieszanka mleczna) z butelki. W ten sposób nie tylko na pewno otrzymuje odpowiednio dużo mleka, ale i ssaniem stymuluje pierś do zwiększonej produkcji, dzięki czemu z czasem można zrezygnować z tej formy wsparcia.

Zestaw taki można nabyć w aptece (wraz z instrukcją stosowania) oraz wypróbować samodzielnie.

Wskazówka! Jeżeli nie uda Ci się zastosować zestawu SNS podczas karmienia lub nie czujesz się z nim komfortowo, odłóż go na bok i spokojnie przystaw maluszka do piersi. Najwyżej spróbujesz jeszcze raz przy kolejnym karmieniu.

Uwaga! Jeżeli zauważysz, że skóra dziecka jest zażółcona, a maluch jest ospały i szybko zasypia przy piersi, skontaktuj się z pediatrą, gdyż jest to symptomatyczne dla żółtaczki.