Nudności należą do typowych objawów ciąży. Zazwyczaj zaczynają dokuczać kobietom po czwartym tygodniu ciąży, kiedy następuje gwałtowny wzrost poziomu hormonów. Mdłości najczęściej nasilają się pomiędzy 7 a 10 tygodniem, by zelżeć w 12-14 tygodniu. W przypadku większości kobiet lekkie nudności dają o sobie znać o poranku, lecz niektóre przyszłe mamy doświadczają ich przez cały dzień, kilkukrotnie w tym czasie wymiotując. Czasami stan ten utrzymuje się przez całą ciążę, wówczas mówi się o hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwych wymiotach ciężarnych. W takiej sytuacji – ze względu na częste wymioty – konieczna może być hospitalizacja i nawadnianie za pomocą kroplówek. Jeśli Twoje mdłości są bardzo silne, porozmawiaj o tym z położną lub lekarzem.
Warto wiedzieć, że Twoje ciało zawsze dostarcza składników odżywczych w pierwszej kolejności dziecku, nie musisz się więc martwić, że wymioty zaszkodzą maleństwu.
Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na złagodzenie nudności:
- w razie porannych mdłości, zjedz coś, zanim wstaniesz z łóżka,
- jedz często niewielkie posiłki,
- unikaj silnych zapachów, które mogą nasilać mdłości,
- możesz spróbować akupunktury, niektórym kobietom przynosi ulgę.
Jeśli zdarza Ci się wymiotować, pamiętaj, aby dużo pić – w ten sposób unikniesz odwodnienia. Zwolnij tempo i unikaj stresujących sytuacji.
Jeśli naturalne sposoby radzenia sobie z nudnościami nie przynoszą ulgi, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieją bezpieczne i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników metody farmakologicznego leczenia. Wczesne rozpoczęcie leczenia jest kluczowe dla uzyskania najlepszych efektów.
Źródło
- Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001.
- Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.