8365130614 14c4f48452 z 900x600

Nudności

Nudności należą do typowych objawów ciąży. Zazwyczaj zaczynają dokuczać kobietom po czwartym tygodniu ciąży, kiedy następuje gwałtowny wzrost poziomu hormonów. Mdłości najczęściej nasilają się pomiędzy 7 a 10 tygodniem, by zelżeć w 12-14 tygodniu. W przypadku większości kobiet lekkie nudności dają o sobie znać o poranku, lecz niektóre przyszłe mamy doświadczają ich przez cały dzień, kilkukrotnie w tym czasie wymiotując. Czasami stan ten utrzymuje się przez całą ciążę, wówczas mówi się o hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwych wymiotach ciężarnych. W takiej sytuacji – ze względu na częste wymioty – konieczna może być hospitalizacja i nawadnianie za pomocą kroplówek. Jeśli Twoje mdłości są bardzo silne, porozmawiaj o tym z położną lub lekarzem.

Warto wiedzieć, że Twoje ciało zawsze dostarcza składników odżywczych w pierwszej kolejności dziecku, nie musisz się więc martwić, że wymioty zaszkodzą maleństwu.

Na ciążowe nudności nie ma lekarstwa, ale istnieją stosowane od pokoleń domowe sposoby na ich złagodzenie. Oto, co sprawdziło się w przypadku wielu kobiet w ciąży:

  • w razie porannych mdłości, zjedz coś, zanim wstaniesz z łóżka,
  • jedz często niewielkie posiłki,
  • unikaj silnych zapachów, które mogą nasilać mdłości,
  • możesz spróbować akupunktury, niektórym kobietom przynosi ulgę.

Jeśli zdarza Ci się wymiotować, pamiętaj, aby dużo pić – w ten sposób unikniesz odwodnienia. Zwolnij tempo i unikaj stresujących sytuacji. Jeśli chcesz zażyć jakiś lek przeciw mdłościom, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Source: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.