8365130614 14c4f48452 z 900x600

Obrzęk błon śluzowych

W czasie ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, przez co błony śluzowe stają się grubsze, sprawiają wrażenie opuchniętych, a nawet krwawią. Odczucie to dotyczy zwłaszcza nosa, ust oraz narządów płciowych. To dlatego kobiety w ciąży dotyka na przykład nieżyt lub krwawienie z nosa. Jeśli doskwiera Ci odczucie zatkanego nosa, ulgę może przynieść płukanie specjalnym roztworem soli. Nie powinno się stosować żadnych innych dostępnych bez recepty kropli do nosa, które stosowane dłużej niż tydzień, nasilą tylko niepożądane objawy. Dlatego w czasie ciąży należy zdecydować się na tak zwaną wodę morską (inne preparaty można stosować na przykład w czasie krótkich przeziębień).

Niekiedy dolegliwości związane z nieżytem nosa nasilają się, gdy odpoczywasz w pozycji leżącej, toteż zdarza się, że kobiety w ciąży zaczynają chrapać. Jeśli ten problem wystąpił u Ciebie, możesz w czasie snu korzystać z dodatkowych poduszek.

Source: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.