shutterstock 171516707 900x600

Opryszczka (herpes simplex)

Wirus opryszczki pospolitej należy do rodziny herpeswirusów wywołujących dość powszechne infekcje. Po zakażeniu pozostaje on uśpiony w organizmie nosiciela. Zazwyczaj uaktywnia się przy okazji osłabienia organizmu, czyli na przykład w czasie wzmożonego stresu, zmęczenia, przeziębienia lub innych infekcji. Objawia się zaczerwienieniem oraz swędzeniem w okolicach ust lub narządów płciowych. Na wargach sromowych lub w pochwie mogą pojawić się małe ranki. Wirus aktywuje się również u kobiet w ciąży. Jeśli dostaniesz opryszczki w późnej ciąży lub masz częste problemy z jej powodu, zasięgnij porady lekarza, gdyż być może trzeba będzie wdrożyć leczenie. Leki łagodzące objawy infekcji dostępne są na receptę.

Zdarza się, że wystąpienie opryszczki na narządach płciowych pod koniec ciąży jest przesłanką do porodu przez cesarskie cięcie. Zapobiega to ewentualnemu zarażeniu się dziecka w czasie porodu.

Source: - https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/maternal-or-infant-illnesses/herpes.html - https://www.cdc.gov/contactlenses/viral-keratitis.html