Detroit-birth-photography-HannahS (268)

Pomocy! Nic nie robię, tylko karmię

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Masz wrażenie, że karmisz niemal bez przerwy? Zastanawiasz się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Wszystko zależy od wieku dziecka. Rady dla rodziców noworodków będą w tej kwestii zupełnie inne niż w przypadku nieco starszych dzieci.

Noworodek

W pierwszych dobach życia dziecko musi być karmione naprawdę często. Jego pożywieniem jest niedojrzałe mleko, czyli siara, której nawet znikome ilości zawierają wszystko, czego na tym etapie maluchowi potrzeba: przeciwciała, proteiny i inne niezbędne składniki odżywcze. Zdrowe, urodzone o czasie dzieci często przyjmują pierwszy posiłek tuż po porodzie, a potem zasypiają na dłuższą chwilę. Jednak po tym odpoczynku domagają się mleka przynajmniej osiem razy na dobę, a nierzadko zdarza się, że znacznie częściej. Często apetyt maluchów rośnie wieczorem. Już w ciągu dnia spróbuj się na to przygotować: dużo odpoczywaj, jedz dobrze zbilansowane posiłki i dbaj o wystarczającą ilość płynów.

Co robić?

  • Przystawiaj dziecko do obu piersi naprzemiennie. Jeśli zdarzy mu się zasnąć podczas karmienia, po obudzeniu zaproponuj drugą pierś. Może się zdarzyć, że dziecko wypije mleko z „czterech piersi”. Jakim sposobem? Otóż możesz przystawić je najpierw do jednej, potem do drugiej piersi, a następnie zrobicie przerwę na zmianę pieluszki i znów wrócicie do pierwszej (jakby „trzeciej”) piersi. Na koniec zaś dziecko zapragnie jeszcze possać drugą („czwartą”) na dobry sen. Możesz potraktować to jako wystawną kolację z czterech dań.
  • Kładź się często z dzieckiem w kontakcie skóra do skóry, pamiętając o tym, by miało ono drożne drogi oddechowe.
  • Pamiętaj, że kiedy dziecko ssie, stymuluje piersi do pracy – im częściej ssie, tym więcej będzie mleka. Jeśli maluch mało ssie, mniej pokarmu będzie czekało na niego przy następnym karmieniu. Możesz wyobrazić sobie, że podczas ssania dziecko „zamawia” kolejny posiłek.

Większość rodziców obawia się, że dziecko może jeść zbyt mało. Jeżeli dziecko często ssie oraz zużywa kilka pieluszek dziennie, raczej nie ma problemów z brzuszkiem. Młoda mama musi po prostu trzymać maleństwo przy piersi, odpoczywać i dużo pić, a poza tym skupiać się na doświadczaniu bliskości ze swoim dzieckiem i kontrolować, jak przebiega każde karmienie.

O czym warto pamiętać?

Kiedy masz poczucie, że cała Twoja aktywność sprowadza się do karmienia dziecka, pomyśl, że to tylko pewien etap. Z czasem liczba karmień ulegnie zmniejszeniu, a Wy wypracujecie sobie własne zwyczaje. To tylko okres przejściowy, kilka dni, może tydzień, kiedy dziecko musi jeść tak często (choć oczywiście dzieci są różne). Wkrótce laktacja ustabilizuje się na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu malucha.

Karmienie a poczucie bliskości

Dziecko chce spędzać z rodzicami jak najwięcej czasu. Pora karmienia to dla niego czas doświadczania Twojej bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Jeszcze tak niedawno maluszek mieszkał w Twoim ciele. To naturalne, że również po porodzie będzie potrzebował być blisko Ciebie. Już teraz możesz spróbować zamotać maleństwo w chustę, w której będzie ono czuło Twoją bliskość, a Ty zyskasz wolne ręce.

Nieco starsze dziecko

Kiedy dziecko nieco podrośnie, a Ty nadal masz wrażenie, że je zbyt często, zaobserwuj, jak zachowuje się maluch podczas karmienia. Czy aktywnie ssie? A może tylko leży sobie przy cycusiu, pociągając od czasu do czasu albo wręcz ucina sobie drzemkę z brodawką w ustach? Cóż, nie jest to nic niezwykłego. Jeśli jednak mały leniuszek jest znów głodny niedługo po zakończeniu takiej sesji, możesz skrócić czas, który spędza przy piersi. Spróbuj zachęcić go, by wykorzystał go na aktywne ssanie, w tym celu możesz budzić go przy zmianie piersi, nawet jeśli wówczas zje posiłek z „czterech piersi”.

Co robić?

Kiedy dziecko przysypia przy piersi, budź je, wsuwając palec w jego dłoń (odruch chwytania i ssania często idą w parze), aby kontynuowało posiłek. Pozwól mu jednak robić sobie małe przerwy podczas jedzenia i nie odstawiaj go zbyt pochopnie. Jeśli odstawisz maluszka, a on obudzi się i da znać, że potrzebuje jeszcze possać, kontynuuj karmienie. Z tego powodu nie nastawiaj się na to, że zbliża się koniec danego karmienia. Jeśli skupisz myśli na tym, że zaraz coś zjesz albo weźmiesz prysznic, będzie Ci trudniej po raz kolejny przystawić dziecko do piersi. Spróbuj skupić się na karmieniu, a dopiero gdy maluch będzie najedzony, wróć do swoich planów.