AdobeStock 649574075 edit

Poronienie we wczesnej ciąży

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Co jest przyczyną poronień we wczesnej ciąży?

Najczęstszą przyczyną wczesnego poronienia jest wada płodu. Organizm sam dąży do usunięcia ciąży, z którą coś jest nie tak, aby dać sobie szansę na kolejną próbę. Innym powodem może być przebyta infekcja, choć oczywiście istnieją rozmaite przyczyny medyczne zwiększające ryzyko poronienia. Zazwyczaj organizm kobiety radzi sobie z wydaleniem zawartości macicy samodzielnie, ale czasem, żeby całkowicie ją oczyścić, trzeba wykonać zabieg łyżeczkowania.

Krwawienie po poronieniu powinno stopniowo zanikać. Niepokoić powinna jego brązowa barwa lub przykry zapach. Taki objaw, podobnie jak gorączka czy ból w dole brzucha, może być oznaką infekcji. W takim przypadku należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Pod okiem lekarza infekcję leczy się zazwyczaj antybiotykiem.

Po czym poznać poronienie?

Pierwszą oznaką poronienia jest zazwyczaj krwawienie podobne do tego występującego podczas menstruacji. Trzeba jednak pamiętać, że krwawienia w ciąży mogą mieć różne przyczyny. W przypadku poronienia krwawienie musi potrwać tyle czasu, ile potrzeba na całkowite oczyszczenie macicy. Niestety, tego procesu nie można zatrzymać. Szacuje się, że 15-20% ciąż kończy się w ten sposób.

Krwawienie jest bardziej obfite niż miesiączkowe oraz występują w nim tak zwane skrzepy, a niekiedy nawet większe fragmenty tkanek. Wiele kobiet doświadcza też skurczy, które również przypominają te występujące podczas menstruacji. Natychmiastowa pomoc medyczna nie jest konieczna, można poczekać na wizytę u ginekologa. We wczesnej ciąży najczęściej nie da się zrobić nic, by powstrzymać trwające już poronienie. Uznaje się, że ciało samo radzi sobie z tym procesem, a pomoc medyczna jest wtedy zbędna.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli krwawieniu towarzyszy silny ból dolnej lub bocznej części brzucha, a także kiedy kobieta źle się czuje, należy skorzystać z opieki medycznej. Takie objawy mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej, czyli takiej, która rozwija się na przykład w jajowodzie. W takim przypadku zagrożone jest życie matki, zwłaszcza jeśli jajowód pęknie i dojdzie do krwawienia wewnętrznego.

Wsparcie po poronieniu

Dla większości kobiet poronienie wiąże się z bardzo silnymi emocjami. Wszystkie one są dobre. Jeśli czujesz żal, pozwól sobie na żałobę. Twoje ciało ma prawo opłakiwać stratę. Jeśli odczuwasz potrzebę, zwróć się do specjalisty i pamiętaj, że również Twój partner może potrzebować wsparcia. Nie wahajcie się poprosić o pomoc. Jeśli poroniłaś kilka razy, powinnaś poddać się badaniom, które będą miały na celu ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Każda ciąża po poronieniu wiąże się z niepokojem przyszłej mamy. Nie ma na to rady – jedynym sposobem, by całkowicie pozbyć się obaw, jest ujrzenie swojego maleństwa po porodzie, całego i zdrowego.

Kiedy można ponownie starać się o dziecko?

Ciało regeneruje się bardzo szybko, więc już po kilku tygodniach od poronienia jest gotowe na przyjęcie nowego życia. A Ty? Cóż, być może będziesz potrzebować czasu, aby uporać się z żałobą po stracie. A może odwrotnie, dobrze zrobi Ci natychmiastowe podjęcie próby zajścia w kolejną ciążę. Każda kobieta jest inna. Jeśli poronieniu towarzyszyła infekcja lub wystąpiły inne komplikacje, skonsultuj z lekarzem dalsze kroki. Doradzi Ci, co w Twojej sytuacji będzie najrozsądniejsze.

Źródła

  • Ajne, G., Blomberg, M. & Carlsson Y. (2021). Obstetrik. Studentlitteratur.
  • 1177.se