AdobeStock 616515652

Późne poronienie

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Czym jest późne poronienie?

Jeżeli poronienie wystąpi pomiędzy 12 a 22 tygodniem ciąży, nazywamy je późnym. Po 22 tygodniu ciąży zaś nie mówimy już o poronieniu, ale o przedwczesnym porodzie.

Czy takie poronienia zdarzają się często?

Poronienia po 12 tygodniu ciąży zdarzają się rzadko.

Skąd kobieta wie, że poroniła?

Późne poronienie często zaczyna się od bólu w dole brzucha, nad kością łonową lub w lędźwiach. Ból może promieniować na całą miednicę, a nawet górną część ud. Wiele kobiet porównuje go do silnego bólu menstruacyjnego, który utrzymuje się na stałym poziomie lub w fazach przypominających skurcze. Jeśli ciąża jest bardziej zaawansowana, kobieta odczuwa coś na kształt skurczów porodowych. Często towarzyszy im jasnoczerwone krwawienie, przesiąkające przez ubrania. Mogą też pojawić się wody płodowe. Jeśli czułaś już ruchy płodu, znakiem poronienia może być ich ustanie. Jeśli doświadczysz obfitego krwawienia albo silnego bólu, skontaktuj się z lekarzem. Dla ulgi w bólu możesz zażyć paracetamol lub wziąć ciepły prysznic albo skorzystać z termofora, jednak w przypadku silnego bólu będzie trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej.

W większości przypadków ciało samodzielnie radzi sobie z wydaleniem całej zawartości macicy, jednak czasem w celu jej oczyszczenia trzeba wykonać zabieg łyżeczkowania. Krwawienie utrzymuje się przez jakiś czas, powinno być coraz słabsze, aż do całkowitego zaniku.

Jak dojść do siebie po późnym poronieniu?

Kobiety często obwiniają się za utratę ciąży. Pamiętaj, że poronienia nie wywołuje się ani stresem, ani ćwiczeniami, ani nawet dźwiganiem. Nie ma na nie wpływu podróżowanie samolotem. Podczas ciąży, dbasz o siebie najlepiej, jak potrafisz. Dobrze się odżywiasz, prowadzisz aktywny tryb życia, odpoczywasz, odstawiasz używki. Zgodnie z zaleceniami sięgasz po suplementy, takie jak kwas foliowy, który wpływa na prawidłowy rozwój płodu, a jednocześnie konsultujesz z lekarzem potrzebę zażycia innych leków. Poza tym niewiele możesz zrobić. Zaufaj zatem swojemu organizmowi, że będzie podążał wyznaczoną przez naturę ścieżką.

Źródła

  • Ajne, G., Blomberg, M. & Carlsson Y. (2021). Obstetrik. Studentlitteratur.
  • 1177.se