AdobeStock 531904166

Praktyczne rady po utracie dziecka

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Poronienie to przeżycie obciążające kobietę zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, a co za tym idzie – nie da się określić uniwersalnego czasu, jaki jest potrzebny do przepracowania utraty dziecka. Nie ma też ustalonych reguł, które pomogłyby w tym procesie, aczkolwiek zawsze można skorzystać z kilku porad dla poprawieniu stanu i ciała, i ducha.

Obserwuj swoje ciało

Niepokojącymi objawami są: gorączka, ból brzucha, narastające krwawienie lub takie o brązowej barwie czy nieprzyjemnym zapachu. To mogą być oznaki infekcji wewnątrzmacicznej. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza. Infekcje takie zazwyczaj leczy się po prostu antybiotykiem.

Czego unikać po poronieniu

Dopóki krwawienie nie ustanie, macica dochodzi do siebie i jest narażona na infekcje. Z tej przyczyny należy unikać:

  • kąpieli, zarówno tych w wannie, jak i na łonie natury,
  • używania tamponów,
  • współżycia bez prezerwatywy. Pamiętaj, że poronienie nie zmniejsza Twoich szans na ponowne zajście w ciążę. Zazwyczaj ciało regeneruje się bardzo szybko i już po kilku tygodniach jest gotowe na przyjęcie nowego życia. Co robić, gdy jest ciężko:
  • Porozmawiaj z bliską osobą: partnerem, przyjaciółką, położną.
  • Przelej emocje na papier, np. w pamiętniku.
  • Zafunduj sobie jakąś przyjemność (oczywiście na tyle, na ile jesteś gotowa i fizycznie, i psychicznie): obiad w dobrej restauracji, sesja SPA, a może weekendowy wypad.
  • ## Bądź wyrozumiała dla siebie samej Kobiety często obwiniają siebie. Pamiętaj, że poronienia nie wywołuje się ani stresem, ani ćwiczeniami, ani nawet dźwiganiem. Nie ma na nie wpływu podróżowanie samolotem. Podczas ciąży, dbasz o siebie najlepiej, jak potrafisz. Dobrze się odżywiasz, prowadzisz aktywny tryb życia, odpoczywasz, odstawiasz używki. Zgodnie z zaleceniami sięgasz po suplementy, takie jak kwas foliowy, który wpływa na prawidłowy rozwój płodu, a jednocześnie konsultujesz z lekarzem potrzebę zażycia innych leków. Poza tym niewiele możesz zrobić. Zaufaj zatem swojemu organizmowi, że będzie podążał wyznaczoną przez naturę ścieżką. ## Emocje są w porządku Dla większości kobiet poronienie wiąże się z bardzo silnymi emocjami. Wszystkie one są dobre. Jeśli czujesz żal, pozwól sobie na żałobę. Twoje ciało ma prawo opłakiwać stratę. Jeśli odczuwasz potrzebę, zwróć się do specjalisty i pamiętaj, że również Twój partner może potrzebować wsparcia. Nie wahajcie się poprosić o pomoc. ## Powtarzające się poronienia Jeśli poroniłaś kilka razy, powinnaś poddać się badaniom, które będą miały na celu ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Każda ciąża po poronieniu wiąże się z niepokojem przyszłej mamy. Nie ma na to rady – jedynym sposobem, by całkowicie pozbyć się obaw, jest ujrzenie swojego maleństwa po porodzie, całego i zdrowego.

Źródła:

  • Ajne, G., Blomberg, M. & Carlsson Y. (2021). Obstetrik. Studentlitteratur.
  • 1177.se