8365130614 14c4f48452 z 900x600

Problemy z oddychaniem

Wiele przyszłych mam czuje, że ciężko im się oddycha, jakby całkiem straciły kondycję. Cóż, pamiętaj, że właśnie tworzysz nowego człowieka – to ogromy wysiłek dla Twojego organizmu! A przy wysiłku ciężki oddech to rzecz normalna. W dodatku w ciąży wzrasta objętość krwi. Serce jest zmuszone do intensywniejszej pracy, aby rozprowadzić jeden litr krwi więcej, co skutkuje podwyższonym pulsem, a w konsekwencji przyspieszonym oddechem.

(Inną przyczyną, dla której częściej łapiesz oddech, jest konieczność zaopatrzenia w tlen nie tylko Twojego organizmu, lecz także dziecka. Krew transportuje tlen do łożyska, gdzie następuje jego „przeładunek” i przesłanie pępowiną do krwiobiegu dziecka. Tak to jest sprytnie pomyślane.)

Trudności w oddychaniu mają jeszcze inną przyczynę. Rosnące w macicy dziecko zajmuje coraz więcej miejsca i rozpycha się wśród innych organów. Płuca mają mniej przestrzeni i nie wykorzystują swojej pełnej objętości.

Jeśli jednak problemy z oddychaniem są uciążliwe, koniecznie powiedz o tym położnej lub lekarzowi. Oni zadecydują, czy zlecić Ci dodatkowe badania kontrolne, aby wykluczyć inne przyczyny tych dolegliwości.

Oczywiście, jeśli całkiem tracisz oddech, musisz szukać natychmiastowej pomocy. Bardzo rzadko, ale jednak w takich wypadkach czasami diagnozuje się zator w płucach. Ogólne ryzyko zatorów zwiększa się w ciąży.

Source: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.