RebeccaAnnWalshAppPix-24

Problemy z przystawieniem do piersi

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

W czasie karmienia piersią może się zdarzyć, że dziecko z jakiejś przyczyny odmawia piersi.

W pierwszej dobie może to mieć związek z tym, że maluch źle się czuje, wymiotuje lub po prostu zasypia. Zdrowe, urodzone o czasie dziecko jest w stanie przetrwać dobę, korzystając z zapasów zgromadzonych jeszcze z okresu życia płodowego. Wystarczy więc przebywać z maleństwem w kontakcie skóra do skóry (oczywiście dbając o to, by mogło ono swobodnie oddychać), ręcznie stymulować piersi i czekać.

2-4 doba to czas, kiedy do piersi napływa pokarm. Z tej przyczyny mogą być one twarde i napięte, co utrudnia maluchowi właściwe objęcie brodawki ustami. Dziecko potrzebuje teraz częstego karmienia, a Twoje piersi – stymulacji. Aby obniżyć w nich napięcie (i pomóc maluchowi właściwie się przystawić), możesz skorzystać z tzw. chwytu Cottermana.

cottermans grepp EHj

Za problemy z przystawieniem noworodka do piersi mogą odpowiadać również niedojrzałe ruchy języka, który wędruje zbyt wysoko do góry, lub zbyt krótkie wędzidełko języka.

W wieku 2-3 miesięcy dziecko zaczyna interesować się otoczeniem. W związku z tym – nawet jeśli wcześniej nie miało problemów ze ssaniem – teraz nagle rozprasza się otaczającymi je dźwiękami i głosami. Dlatego maluch zaczyna co prawda ssać, ale odwraca głowę, gdy tylko usłyszy coś interesującego i całkowicie traci zainteresowanie posiłkiem.

Wiele dzieci nie lubi, gdy trzyma się im rękę za główką, dociskając do piersi – nawet jeśli nie ma w tym złych intencji. Wówczas może zdarzyć się, że dziecko odpycha się od piersi, bo chce samo decydować o tym, kiedy i jak porusza główką podczas posiłku. Spróbuj zatem trzymać malucha pod łopatkami. Kiedy dziecko nie chce się przystawić, łatwo o frustrację, której może ulec zarówno mama, jak i dziecko, a nawet drugi z rodziców. Płacz dziecka ściska rodziców za serca i potrafi być naprawdę stresujący.

Co można zrobić

  • Od samego początku, kiedy maluch nie szuka piersi, przebywaj z nim jak najwięcej w kontakcie skóra do skóry, dbając o to, by miał drożny nosek.
  • Odciągaj pokarm lub ręcznie stymuluj piersi, aby zwiększyć ilość pokarmu.
  • Przystawiaj dziecko, gdy jest spokojne i nie czekaj, aż będzie bardzo głodne. Reaguj na wczesne sygnały świadczące o głodzie lub po prostu obudź malucha na posiłek.
  • Stosuj technikę Cottermana (zob. obrazek powyżej).
  • Wypróbuj różne pozycje do karmienia piersią, by znaleźć taką, która Wam odpowiada. Być może sprawdzi się pozycja leżąca, w której dziecko ma więcej swobody ruchu.
  • Zanim przystawisz dziecko do piersi, podaj mu nieco odciągniętego mleka z łyżeczki lub kubeczka. Dziecko uspokoi się, a potem spokojniej spróbuje chwycić pierś.
  • Znajdź spokojne miejsce. Nawet jeśli dotąd mogłaś karmić gdziekolwiek, możesz teraz potrzebować ciszy i spokoju albo przyciemnionego światła. Zaplanuj zatem odpowiednie miejsce i czas na karmienie. O czym warto pamiętać
  • Zadbaj o spędzanie czasu z dzieckiem w spokojnej atmosferze, nawet kiedy dziecko jest najedzone i zadowolone. Przebywajcie w kontakcie skóra do skóry (pamiętając, by nosek nie był zatkany). Pamiętaj też o sobie – odpoczywaj i dużo pij.
  • Pamiętaj, że dziecko musi jeść – podawaj odciągnięty pokarm z kubeczka, butelki czy łyżeczki, by nie było głodne.
  • Stymuluj piersi, aby nie zabrakło w nich pokarmu. Odciągaj pokarm ręcznie lub za pomocą laktatora.