BBHM-BirthCenter-8

Tydzień 37 - Wielka chwila już wkrótce

Ciąża zdawała się trwać wieki, a teraz nagle w magiczny sposób minęło 37 tygodni i maluszek jest gotowy, by lada moment pojawić się na świecie!

Jeśli oczekujecie pierwszego potomka, zapewne słyszeliście już milion razy, że urodzicie po terminie, bo tak zwykle bywa – ale nie musi to być prawda. Rzeczywiście kobiety debiutujące w roli mamy często z niepokojem wyczekują wielkiego dnia po upływie planowanego terminu porodu, ale nie jest to żadną regułą. Oczekiwanie może się Wam dłużyć, ale pomyślcie tylko, ile korzyści może Wam dać ten dodatkowy czas.

Ty jako partner możesz w tym czasie zrobić wiele dobrego. Kobieta w tak zaawansowanej ciąży zazwyczaj czuje się zmęczona, zniechęcona i zaniepokojona zbliżającym się porodem. Twoim zadaniem będzie rozmawianie z nią o tym, co Was czeka, nawet o sprawach, które mogą wydawać się nieco głupie lub zbyt intymne. Już niedługo znajdziecie się w sytuacji, w której będziecie mogli liczyć tylko na siebie, dlatego tak istotne jest, byście się dobrze do niej przygotowali, szczerze rozmawiając o tym, co dla Was ważne.

W czasie porodu Twoja rola będzie polegać na wsparciu Twojej kobiety i zapewnieniu jej, że wierzysz w nią i jej siłę do podołania wielkiemu wyzwaniu, z jakim właśnie się mierzy. Jeśli będziesz wiedział, czego się boi, lepiej wesprzesz ją w krytycznych momentach.

Rzecz jasna, istnieje kilka praktycznych rzeczy, które możesz zrobić przed porodem i w jego trakcie. W czasie ostatnich tygodni i dni przed rozwiązaniem przyszła mama może stracić wiarę w to, że dziecko kiedykolwiek przyjdzie na świat, może źle sypiać, być zmęczona i opuchnięta. Przygotuj najwygodniejsze miejsce w domu, gdzie będzie mogła spocząć w pozycji półleżącej, z nogami ułożonymi nieco w górze, aby zmniejszyć odczucie opuchnięcia. Rozpieszczaj ją, zachęcaj do drzemek, aby mogła zrekompensować sobie brak odpoczynku nocnego. Koniec ciąży to czas, kiedy wiele kobiet cierpi na bezsenność, co jest związane z tym, iż coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję i miejsce dla wielkiego brzucha, nie mówiąc już o częstych wycieczkach do toalety.

Jako przyszła mama z utęsknieniem wypatrujesz końca długiej i wyczerpującej ciąży. Niektóre kobiety są pełne nadziei i czują się gotowe do porodu, inne potrzebują nieco czasu, by niepokój związany z wydaniem na świat dziecka ustąpił radości ze spotkania z nim. Jeśli do tej pory nie byłaś na zwolnieniu lekarskim, zapewne teraz z niego skorzystasz, a tym samym zyskasz cenne chwile na odpoczynek i posprzątanie dziecięcego kącika czy pokoju.

Jest kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, aby przygotować się na wszystko, co może Cię czekać. Odpoczywaj, kiedy poczujesz zmęczenie, to dobry zwyczaj, aby poleżeć chwilę w ciągu dnia. Twoje ciało będzie wdzięczne za odpoczynek, ale również chętnie skorzysta ze spacerów, jogi lub innych ćwiczeń dostosowanych do Twojego stanu. Przemyśl strategie radzenia sobie z bólem i zmęczeniem w czasie porodu. Będzie to najprawdopodobniej największy wysiłek w Twoim życiu, ale poradzisz sobie z nim z pomocą Twojej wewnętrznej siły, przy wsparciu partnera i szpitalnego personelu.

Kiedy nadejdzie czas

Jako partner możesz pomóc w praktycznych sprawach: zrób ukochanej masaż pleców lub stóp, przygotuj termofor lub ciepłą kąpiel, aby pomóc złagodzić pierwsze bóle. Pomóż partnerce znaleźć wygodną pozycję i odpocznijcie nieco oboje, nim nadejdzie chwila, w której trzeba będzie pojechać do szpitala.

Dobrze byłoby również zjeść lekki posiłek, bogaty w węglowodany i zawierający nie tylko cukier, ale i nieco soli, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Należy też pić szklankę na godzinę lub więcej, jeśli jest upalnie lub w czasie ciepłej kąpieli. Możecie też zadzwonić do szpitala, który wybraliście i zapowiedzieć swoje przybycie.

Rzeczy, które koniecznie musicie wziąć ze sobą, to:

  • karta ciąży, wyniki badań, w tym oznaczenie grupy krwi (w czasie ostatniej wizyty u położnej upewnij się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty),
  • dowód osobisty,
  • gotówka, by móc zapłacić za parking albo kupić przekąskę.

Rzeczy, które dobrze jest mieć ze sobą:

  • owoce, słodycze, słodki napój,
  • ubranka dla dziecka wraz z czapeczką,
  • szlafrok, klapki, specjalną bieliznę,
  • koszule i staniki umożliwiające karmienie,
  • kosmetyki i środki higieniczne,
  • aparat fotograficzny
  • fotelik.

Rolą partnera będzie również zadbać o to, aby torba z przygotowanymi rzeczami znalazła się z Wami w szpitalu, aby móc z nich skorzystać w czasie porodu i po nim. Możesz zamówić taksówkę lub poprosić kogoś o prowadzenie samochodu, aby w drodze do szpitala móc poświęcić całą uwagę partnerce.

Pamiętaj też, że również dla siebie będziesz potrzebował ubrań, butów czy przyborów toaletowych. Dobrze jest z wyprzedzeniem sprawdzić, czy w szpitalu można zjeść posiłek oraz na jakich zasadach odbywa się parkowanie. W przypadku większości szpitali niezbędne informacje znajdują się na ich stronach internetowych.