Eden Photography00005

Wirus RSV

Wirus RSV jest powszechnie występującym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych. U dorosłych oraz starszych dzieci wywołuje objawy charakterystyczne dla przeziębienia, jednak dla mniejszych dzieci i niemowląt może okazać się groźniejszy, dlatego ważne jest, by chronić maluchy przed zakażeniem.

Przeziębienia wywołane wirusem RSV nasilają się na przełomie jesieni i zimy oraz wczesną wiosną. Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego można zobaczyć oficjalne dane na temat zachorowalności. Wcześniaki, noworodki oraz dzieci z chorobami współtowarzyszącymi są szczególnie narażone na zakażenie i wymagają pomocy medycznej.

Młodsze dzieci często oddychają nosem. Jeżeli taki maluch zachoruje, może mieć problemy z jedzeniem właśnie ze względu na utrudnione oddychanie, co zapewne przyczyni się też do znacznego osłabienia organizmu.

Jak rozpoznać objawy zakażenia wirusem RSV u dziecka

Pierwsze objawy zakażenia RSV są podobne do symptomów przeziębienia. Tym, co odróżnia je od zwykłej infekcji, jest gęsta wydzielina. Dziecko może mieć przy tym suchy kaszel, gorączkę, może być zmęczone i nie mieć apetytu. Gęsta flegma sprawia, że dziecku trudno jest jeść oraz oddychać. Jeżeli ogólny stan dziecka się pogorszy, kaszel się nasili, a mały pacjent będzie osłabiony, do tego wystąpią trudności z oddychaniem i jedzeniem oraz zmniejszy się częstotliwość oddawania moczu natychmiast szukaj pomocy medycznej.

Co można zrobić

Połóż dziecko tak, by górna część ciała była uniesiona (możesz podłożyć poduszki pod zagłówek materaca), aby ułatwić maluchowi oddychanie. Noś dziecko w pozycji pionowej, np. w chuście lub nosidle. Przepłukuj nosek dziecka roztworem soli, a nadmiar wydzieliny odciągaj specjalnym aspiratorem (do nabycia w aptece). Może się zdarzyć, że dziecko będzie częściej domagać się karmienia.

Jeśli stan dziecka budzi Twój niepokój, udaj się do lekarza lub zadzwoń pod numer alarmowy.

Jak uniknąć zakażenia

Unikaj kontaktu z przeziębionymi osobami. Nie pozwalaj na całowanie twarzy dziecka – możesz zaproponować, by bliscy okazywali mu czułość w inny sposób, np. obdarowując buziakami małe stópki. Myj ręce mydłem i dezynfekuj je. Jeśli sama złapiesz przeziębienie, podczas kaszlu zasłaniaj usta nie dłonią, lecz przedramieniem.

Krótko o wirusie RSV Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to syncytialny wirus oddechowy należący do rodziny Paramyxoviridae. Wywołuje objawy o różnym natężeniu - od łagodnego przeziębienia po poważne zapalenie płuc lub ostre zapalenie oskrzelików.

Wirus może przetrwać pół doby na twardych powierzchniach, takich jak klamki czy blaty, nieco krócej na miękkich przedmiotach typu chusteczki czy dłonie.

Do zakażenia dochodzi, kiedy wirus wejdzie w kontakt z błonami śluzowymi nosa, ust, oczu (ewentualnie drogą kropelkową po kaszlnięciu lub kichnięciu osoby zakażonej).

Infekcja rozwija się przez 3 do 6 dób.

*Źródło: - Folkhälsomyndigheten - 1177 Vårdguiden - Elisabeth Hjärtmyr