hepatitis B

WZW typu B

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Wirusowe zapalenie wątroby przenoszone jest drogą płciową lub przez krew. W Polsce zawsze sprawdza się, czy kobiety w ciąży nie są zakażone wirusem. W tym celu już podczas pierwszej wizyty pobiera się do badania próbkę krwi (badanie HCV Ab). Natomiast pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży rekomenduje się badanie antygenu HBs (białka znajdującego się na powierzchni wirusa WZW B). Od zakażenia do wystąpienia objawów może upłynąć nawet od 2 do 6 miesięcy. Połowa zakażonych osób zaś nie odczuwa żadnych dolegliwości. Oznakami tej choroby są: ból głowy i mięśni, gorączka i złe samopoczucie, czasem zauważalne żółte zabarwienie skóry. Zapalenie wątroby w czasie ciąży przenosi się na dziecko i może nawet doprowadzić do poronienia. Istnieje ryzyko zarażenia dziecka po porodzie, toteż w przypadku stwierdzenia obecności wirusa u matki noworodek zostanie zaszczepiony tak szybko, jak to możliwe. Ewentualne leczenie lekami przeciwwirusowymi przebiega pod kontrolą lekarską.

Jeśli dotknęła Cię ta dolegliwość, natychmiast poinformuj o tym lekarza. Najczęściej po jednokrotnym zachorowaniu nabywa się odporność, jednak zdarza się, że choroba przechodzi w formę przewlekłą. W takim przypadku ciąża osoby zakażonej musi być prowadzona w szczególny sposób. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko WZW typu B.

Źródło: - CDC: Viral Hepatitis