8365130614 14c4f48452 z 900x600

Zawroty głowy

W pierwszym trymestrze ciąży ciśnienie krwi spada, co u części kobiet powoduje zawroty głowy, zasłabnięcia, a nawet omdlenia. Aby złagodzić takie dolegliwości, dobrze jest unikać gwałtownego wstawania (lepiej chwilkę posiedzieć na łóżku) oraz długiego przebywania w pozycji stojącej. W drugim i trzecim trymestrze ciśnienie rośnie, a zawroty głowy nie są już tak dokuczliwe lub całkiem zanikają.

Wraz ze wzrostem macicy i dzieciątka, rośnie ryzyko gorszego samopoczucia podczas leżenia na plecach. Jest to związane z uciskiem wywieranym przez macicę na żyłę główną (łac. vena canva) oraz powrotem odtlenowanej krwi do serca. Nie jest to zjawisko groźne, ale na pewno nieprzyjemne. W razie jego wystąpienia zachowaj spokój, zmień pozycję, ułóż się na lewym boku, a objawy szybko ustąpią. Jeśli masz tendencję do spania płasko na plecach, pod prawy pośladek lub plecy możesz sobie podłożyć poduszkę, wówczas przesuniesz ciężar ciała na lewą stronę, unikając ucisku żyły głównej. A może po prostu pogodzisz się z sytuacją i pokochasz spanie na lewym boku?

Source: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.