8365130614 14c4f48452 z 900x600

Zmęczenie

Wiele kobiet oczekujących dziecka odczuwa zmęczenie, które nie ma jednak nic wspólnego z niedoborem snu. Zazwyczaj jest ono najbardziej dotkliwe na początku ciąży, w czasie gwałtownych zmian hormonalnych. Warto wtedy zaplanować chwile odpoczynku w ciągu dnia, żeby ułatwić sobie zmagania z codziennymi obowiązkami i pracą.

Uporczywe zmęczenie, często w dodatku towarzyszące mdłościom, może wyczerpać Twój organizm. Niech pocieszy Cię myśl, iż dolegliwości ustąpią w drugim trymestrze, który kobiety uznają za najlepszy etap ciąży – często dostają wówczas solidny zastrzyk energii. Pod koniec ciąży znów odczuwa się zmęczenie, co ma związek z coraz większym ciężarem i nocnymi pobudkami. Rosnący brzuszek sprawia, że znalezienie wygodnej pozycji do spania to nie lada wyzwanie.

Czasami powodem zmęczenia jest niedobór żelaza, wówczas można poradzić sobie z tą dolegliwością, zażywając odpowiedni suplement.

Source: - Lärobok för barnmorskor. Faxelid, E. Course literature 2001. - Myles Textbook for Midwives. Fraser, D. och Cooper, M. Churchill Livingstone 2003.