baby-feet-899436 1280

Żółtaczka fizjologiczna

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Żółtaczka fizjologiczna najczęściej jest diagnozowana u noworodków jeszcze na oddziale położniczym. Może się jednak zdarzyć, iż jej objawy będą widoczne dopiero po wypisie do domu, dlatego jeszcze w szpitalu powinniście zostać poinformowani o naturze i symptomach tej przypadłości.

Zażółcenie ciała i zmęczenie

Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy obserwować, czy skóra malucha nie robi się żółta oraz czy nie zmienia się barwa białek oczu. Symptomatyczna dla żółtaczki fizjologicznej jest także nadmierna ospałość, wskutek czego dziecko śpi coraz dłużej, zasypia przy piersi i ssie z coraz mniejszą intensywnością. Jeżeli zauważysz te objawy, natychmiast skontaktuj się z pediatrą.

Wpływ na karmienie

Dzieci dotknięte żółtaczką są bardziej zmęczone, co nie pozostaje bez wpływu na ilość spożywanego pokarmu. Nie wahaj się budzić malucha na karmienie, często przystawiaj do piersi i zwracaj baczną uwagę na to, czy ssie efektywnie. Jeśli dziecko zaśnie przed końcem karmienia, możesz je nieco rozbudzić zmianą pieluszki, po czym przystawić do drugiej piersi.