isaac-quesada-TawKvL8NqHE-unsplash

Zostać mamą

Preglife

ByPreglife

Vi har valt att samarbeta med experter som har en omfattande erfarenhet för att du ska få så relevant och faktabaserad information som möjligt under din graviditet, efter födseln och de första 2 åren med ditt barn.

Są wydarzenia, które wywracają Twój świat do góry nogami, po których nic już nie będzie takie, jak dawniej. Spotkanie drugiej połówki, ukończenie studiów, przeprowadzka do innego miasta. Nagle stajemy się kimś innym i patrzymy na wszystko z nowej perspektywy. Jednak teraz, gdy wkrótce zostaniesz mamą, czeka Cię rewolucja, jakiej jeszcze nigdy nie doświadczyłaś.

Większość z nas nie zastanawia się, jak to jest być rodzicem, zanim nie pojawi się nasze pierwsze dziecko. Być może nawet nigdy dotąd nie trzymałaś niemowlęcia! Nie ma żadnych jazd próbnych ani egzaminów przygotowujących do rodzicielstwa. Coś zaczyna rosnąć w Twoim ciele, by zawładnąć Twoimi myślami i uczuciami oraz rozpocząć proces wielkich zmian – zarówno w Twoim ciele, jak i w psychice.

A może oczekujesz drugiego lub trzeciego dziecka? Ciąża nie jest dla Ciebie niczym nowym, wiesz także, jak zmienić pieluszkę, w jaki sposób trzymać maluszka do odbicia po karmieniu czy utulić. Jednak i Twój świat bardzo się zmieni. Niedługo spotkasz całkiem nowego człowieka. Wiesz przecież, jakie to ważne i cudowne doświadczenie.

Dotąd zawsze decydowaliśmy o swoim życiu. Lubimy mieć wszystko pod kontrolą i zwykliśmy przygotowywać się do wszelkich nowości. Jednak w przypadku rodzicielstwa nie jest to takie proste. Nawet jeśli zapoznamy się z fachową literaturą i weźmiemy udział w zajęciach w szkole rodzenia, najważniejsze dokona się na zupełnie innej płaszczyźnie. W czasie ciąży zalecenia dotyczące naszego ciała są proste: prawidłowo się odżywiać, odpoczywać, zmagać się z typowymi dolegliwościami. Jednocześnie tak wiele rozgrywa się w głowie i sercu – przygotowujesz się do rozwiązania i spotkania z małą istotką.

Wspomnienia z dzieciństwa

W obliczu wielkiej życiowej zmiany wielu przyszłych rodziców nękają sny o tym, co ich czeka. Powracają także wspomnienia z dzieciństwa – przypominamy sobie, jak to jest być małym. Wyobrażanie sobie, jak może wyglądać świat z perspektywy dziecka to podstawa empatycznego rodzicielstwa. Postawa własnych rodziców inspiruje nas do tego, jacy chcemy się stać lub uświadamia, jakich cech będziemy za wszelką cenę unikać.

Wszystko to, na co nie uda nam się przygotować, będzie dla nas niezłą lekcją pokory. Jednak doświadczenia z okresu ciąży mają istotne znaczenie i jeden zasadniczy cel. Nasze myśli, uczucia, niepokoje przygotowują nas do tego wielkiego dnia, kiedy wreszcie spotkamy swoje dziecko. Przygotowują do poświęcenia mu czasu i całej naszej uwagi. Dzięki nim będziemy gotowi powitać bezbronne maleństwo z uśmiechem, mówiącym: „czekaliśmy na Ciebie, jesteś dla nas ważny”. Przez całą ciążę przygotowujemy się do przyjęcia tej małej istoty, z którą przyjdzie nam dzielić odtąd całe nasze życie.

Być może masz przy swoim boku bliską osobę, która na równi z Tobą stanie się rodzicem. W niej także dokonują się zmiany, choć może nieco inne, niż w Tobie. Często popełniamy nietakt, zapominając o tym. Koledzy z pracy pogratulują, owszem, ale większość osób traktuje drugiego rodzica jedynie jako wsparcie dla ciężarnej, rodzącej i karmiącej mamy. Jego radości, oczekiwania czy niepokoje spychane są na dalszy plan. Jednak to od Was zależy, czy będziecie współuczestniczyć we wszystkich doświadczeniach. Dajcie również innym do zrozumienia, że rodzicielstwo dotyczy Was obojga.

Być może jesteście zgraną parą i z łatwością przewidujecie swoje reakcje. Może się jednak zdarzyć, że czeka Was niespodzianka. Leniwy misiek zacznie nagle z entuzjazmem skręcać łóżeczko i pobiegnie do marketu po zapas pieluszek i ubranek. Rozsądny dotąd i zawsze opanowany partner w amoku wyrzuci z lodówki niezdrową żywność i nie pozwoli Ci stąpać samodzielnie po chodniku w obawie, że upadniesz. Oczywiście, pierwsze reakcje nie znaczą, że już zawsze tak będzie, warto jednak odkryć nowe oblicza, które odsłoni w Was perspektywa zostania rodzicami. Co Was cieszy, a co niepokoi? Jak wyobrażacie sobie wspólne życie z maluszkiem? Rozmowa o uczuciach i wzajemnych oczekiwaniach przyniesie Waszemu związkowi wiele korzyści.

Wykorzystajcie fakt, że jest Was dwoje i dodawajcie sobie otuchy, bowiem nieodłączną częścią rodzicielstwa jest niepokój. Nikt z nas nie czuje się gotowy zostać rodzicem. Przeciwnie – często w obliczu tego wyzwania sami czujemy się jak dzieci. To naturalne, dlatego warto uświadomić sobie, że nie wszystko musi Wam się udawać idealnie od samego początku. Będziecie dopiero poznawać tego nowego człowieka, a równocześnie odkrywać nowe strony u siebie i partnera. To oznacza, że będziecie mierzyć się z nowymi rzeczami, ponosić porażki i próbować na nowo. Na szczęście, w tej kwestii jak w żadnej innej dziedzinie życia, będziecie mieli wiele okazji do poprawy. Podróż, którą właśnie zaczynacie, dostarczy Wam całej gamy doświadczeń, niezwykłej radości i nieznanego dotąd bólu. Powitajcie nowe życie – dosłownie i w przenośni.