Trymestr 1

Ciąża dzieli się na 4 trymestry. Pierwsze 3 obejmują czas, kiedy dziecko jest w łonie matki, a 4 to czas, kiedy maluszek jest już na świecie. Dowiedz się więcej o każdym z tych etapów.

(Od 1 do 14 tygodnia (0 – 13 + 6))

Trymestr 1 zaczyna się już pierwszego dnia po Twojej ostatniej miesiączce (choć dla Ciebie może zaczynać się później, kiedy ujrzysz dwie kreski na teście i dowiesz się, że jesteś w ciąży) i trwa do końca 13 tygodnia ciąży.

W pierwszym trymestrze w zaskakującym tempie mnożą się komórki nowopowstającego organizmu, dzięki czemu kształtuje się ciało dziecka, formują się poszczególne organy i wreszcie zaczyna bić małe serduszko. Od 11 tygodnia ciąży embrion nazywamy już płodem. Pod koniec pierwszego trymestru wykształcone są już niemal wszystkie narządy Twojego maluszka. Oczywiście nadal będą się rozwijać i rosnąć, ale pomyśl tylko, jak zdumiewające jest, że wszystko w małym ciałku jest już właściwie na swoim miejscu.

Już na początkowym etapie ciąży dostrzeżesz pewne zmiany w swoim ciele. Zwiększy się objętość krwi, przyspieszy jej cyrkulacja. Zmieni się także poziom hormonów, w wyniku czego Twoje piersi staną się większe i drażliwe. Często mówi się o pierwszych oznakach ciąży. Należą do nich – oprócz napięcia w piersiach – zmęczenie, nudności, wahania nastrojów. Kiedy ciało przyzwyczai się do nowej sytuacji, symptomy te prawdopodobnie ustąpią. Zdarza się jednak, że przyszłe mamy muszą się zmagać z nimi przez całą ciążę.

Już w pierwszym trymestrze musisz wybrać lekarza prowadzącego i założyć kartę ciąży. Lekarz poinformuje Cię o wszystkich badaniach, jakie czekają Cię w najbliższych miesiącach.