Tydzień 11
Dziecko
Okres zarodkowy właśnie się zakończył i teraz mamy już do czynienia z płodem (mówimy o nim jak o dziecku). Dziecko ma teraz 8 tygodni, a jego długość wynosi około 3 cm, mierząc od głowy do pupy. W najbliższych tygodniach wykształcą się organy płciowe, ale w badaniu USG nie będzie jeszcze można zobaczyć płci dziecka. Uformowały się już wszystkie główne narządy.
W tej chwili głowa dziecka w stosunku do pozostałych części ciała jest bardzo duża – jej wielkość stanowi połowę długości ciała płodu. W dniu narodzin będzie stanowiła około jedną czwartą długości ciała.
Dziecko umie już ziewać, ssać i połykać. Zaczynają rozwijać się pomniejsze części ciała, takie jak włosy i paznokcie.
Mama
Twoje ciało pracuje teraz na najwyższych obrotach, dzień i noc, dostosowując się do potrzeb rozwijającego się dziecka. Wiele funkcji Twojego organizmu jest teraz wzmożonych, aby zapewnić Tobie i Twojemu maleństwu jak najlepsze samopoczucie w tym wyjątkowym czasie.
Objawy ciążowe W ciąży Twoje ciało pompuje więcej krwi, co może powodować, że twoje dłonie i stopy będą cieplejsze niż zazwyczaj. Zwiększona ilość krwi wpływa także na przyspieszenie pracy serca, co czasem może objawiać się kołataniem serca - to całkowicie normalne i bezpieczne zjawisko.
Możliwe, że odczuwasz większe pragnienie niż zwykle. To, w połączeniu z powiększającą się macicą, sprawia, że częściej potrzebujesz korzystać z toalety.
Czy powiedziałaś już, że oczekujesz dziecka? Możliwe, że już podzieliłaś się radosną nowiną z otoczeniem lub nadal zastanawiasz się nad najlepszym momentem i sposobem, aby to zrobić. Jeśli wolisz na razie zachować tę informację dla siebie, zapewne znalazłaś skuteczne metody, by ukryć tę wspaniałą tajemnicę.
Możliwe, że zdecydowałaś się już poinformować starsze dzieci, że niebawem będą miały młodszego brata lub siostrę. Wyjaśniłaś im, że ciąża może wiązać się z dodatkowym zmęczeniem. Reakcje starszego rodzeństwa na nowego członka rodziny są zróżnicowane – mogą być pełne entuzjazmu, ale czasem również niezadowolenia, co często zależy od ich wieku.
Jeśli spodziewasz się bliźniąt Czym różnią się bliźniaki jednojajowe od dwujajowych? Bliźnięta mogą być jednojajowe lub dwujajowe. Istnieje zwiększone prawdopodobieństwo dwujajowych bliźniąt, jeśli w Twojej rodzinie wcześniej występowały bliźniaki – w takim przypadku, dwa osobne jajeczka są zapładniane przez dwa różne plemniki w tym samym cyklu. Jednojajowe bliźnięta powstają, gdy jedno zapłodnione jajeczko dzieli się na dwie części. Bliźnięta dwujajowe zawsze posiadają osobne łożyska, podczas gdy bliźniaki jednojajowe mogą je dzielić lub mieć oddzielne.