Trymestr 2

Ciąża dzieli się na 4 trymestry. Pierwsze 3 obejmują czas, kiedy dziecko jest w łonie matki, a 4 to czas, kiedy maluszek jest już na świecie. Dowiedz się więcej o każdym z tych etapów.

(Od 14 do 28 tygodnia (14 + 0 – 27 + 6))

Trymestr 2 trwa od pierwszego dnia 14 tygodnia ciąży do ostatniego dnia 27 tygodnia.

Od 14 tygodnia ciąży ciało uwalnia hormon zwany relaksyną. Zmienia on ruchliwość stawów miednicy, co przez część kobiet odczuwane jest jako bolesne. Od 16 tygodnia ciąży możesz też odczuwać napięcie w macicy, jakby ta nagle robiła się twardsza – to skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu.

Około 20 tygodnia ciąży wiele kobiet odczuwa już ruchy dziecka – ten moment to dla nich często kamień milowy. Niektóre przyszłe mamy nadal zmagają się z mdłościami czy zmęczeniem, co nie jest niczym niepokojącym. Na tym etapie ciąży mogą pojawić się jeszcze inne niedogodności: bóle pleców oraz skurcze mięśni, na przykład w nogach.

Drugi trymestr to czas intensywnego wzrostu płodu, przede wszystkim na długość. Małe ciało nabiera też właściwych proporcji, takich jak u noworodka. W drugiej części tego trymestru wytwarza się też podskórna warstwa tłuszczu. W naszej aplikacji przyjęliśmy zasadę, że od 22 tygodnia ciąży nie mówimy już o płodzie, ale o dziecku.

Wiele kobiet, choć oczywiście nie wszystkie, uznaje drugi trymestr za najmniej uciążliwy. Symptomy takie jak mdłości czy zmęczenie często już ustępują, więc samopoczucie jest dużo lepsze. Połówkowe badanie USG często pozwala podpatrzeć, czy oczekujesz synka czy córeczki. W tym czasie z większą siłą uświadamiasz sobie, że wkrótce zostaniesz rodzicem.