Tydzień 8

Dziecko
Zarodek ma teraz 5 tygodni i jego długość wynosi około 1 cm od głowy do pupy.
Uformowały się już oczy, uszy i nozdrza. Większość narządów wewnętrznych, na przykład serce, mózg, płuca i nerki, uzyskała swój zasadniczy kształt. Ponadto zwiększyła się wydajność serca.
Kości ramion i nóg twardnieją, a także znacząco wydłużają się. Zaczynają formować się stawy. Para zewnętrznych fałdów skóry tworzy zewnętrzne organy płciowe. W tym stadium wyglądają one tak samo u chłopców i u dziewczynek.

Mama
Twoja macica wciąż się powiększa, a Twój brzuch zdaje się być trochę nabrzmiały, może nawet ubrania wydają się już odrobinę za ciasne?
W tym okresie możesz mieć mlecznobiałe upławy z pochwy. Jest to całkowicie normalne, o ile nie mają one mocnego zapachu i nie odczuwasz swędzenia.
Pierwsza wizyta u lekarza lub położnej, powinna odbyć się przed 10 tygodniem ciąży. Możesz zgłosić się do pobliskiej przychodni, przychodni przyszpitalnej lub prywatnej praktyki lekarskiej. Jeśli lekarz lub położna prowadząca ciążę mają podpisaną umowę z NFZ, to wizyty są bezpłatne. Poza uzyskaniem informacji o przebiegu ciąży, zostaną Ci zlecone:
- Badania diagnostyczne: grupa krwi oraz Rh, przeciwciała odpornościowe, morfologia, test na obecność wirusa HIV, toksoplazmozy, różyczki, żółtaczki typu C, badanie moczu, cytologia, badanie czystości pochwy, stężenie glukozy oraz badanie stomatologiczne.
- Badania profilaktyczne: badanie ginekologiczne, badanie gruczołów sutkowych, pomiar ciśnienia krwi, ocena ryzyka ciążowego, promocja zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej, ewentualnie badania w kierunku wad genetycznych.
Od lekarza i położnej otrzymasz informacje o koniecznym leczeniu w przypadku nieprawidłowych wyników badań, a także porady dotyczące przygotowania do porodu oraz macierzyństwa, warto również skorzystać z kursów w szkole rodzenia.
Przyszedł czas na pierwsze USG. Wczesne USG w 8-10 tygodniu przede wszystkim potwierdza Twoją ciążę oraz jej położenie. Badanie wykonywane jest dopochwowo.
Jeżeli po urodzeniu dziecka przedstawisz zaświadczenie, że byłaś pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży i że dochód Twojego gospodarstwa domowego nie przekracza 1922 zł na osobę, zostanie Ci wypłacona jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł.

Partner
W tym czasie należy zgłosić się na pierwszą wizytę u położnej bądź lekarza prowadzącego. Będzie to prawdopodobnie wielkie przeżycie dla Was obojga! Podczas wizyty będziecie mieli możliwość zadawania pytań. Odpowiedzi notujcie na kartce, aby o niczym nie zapomnieć.
Może zauważyłeś już, że Twoja partnerka w ciąży czuje niechęć do niektórych rodzajów żywności i napojów? Jest to sprytny sposób organizmu matki na ochronę rosnącego dziecka. Ty sam możesz oczywiście jeść i pić dowolne rzeczy, ale okaż zrozumienie co do zmiany upodobań żywieniowych przyszłej mamy.