Tydzień 8
Dziecko
Zarodek ma teraz 5 tygodni i jego długość wynosi około 1 cm od głowy do pupy.
Uformowały się już oczy, uszy i nozdrza. Większość narządów wewnętrznych, na przykład serce, mózg, płuca i nerki, uzyskała swój zasadniczy kształt. Ponadto zwiększyła się wydajność serca.
Kości ramion i nóg twardnieją, a także znacząco wydłużają się. Zaczynają formować się stawy. Para zewnętrznych fałdów skóry tworzy zewnętrzne organy płciowe. W tym stadium wyglądają one tak samo u chłopców i u dziewczynek.
Mama
Twoje dziecko rozwija się z każdym dniem, a podczas badania ultrasonograficznego można już zobaczyć jego bijące serduszko. Bije szybko, około 140-160 uderzeń na minutę. Twój brzuch może być lekko spuchnięty, a spodnie mogą stawać się coraz ciaśniejsze w pasie. Jeśli zaczęłaś doświadczać silnych mdłości, to zupełnie normalne na tym etapie ciąży.
Bakteryjna waginoza w ciąży: jak rozpoznać i radzić sobie z objawami W czasie ciąży możesz zauważyć mleczne upławy z pochwy, co jest całkowicie normalne, jeśli nie towarzyszy im świąd lub silny zapach. Jeżeli pojawi się zapach, może to być oznaką bakteryjnej waginozy. To zaburzenie równowagi flory bakteryjnej pochwy, w której bakterie kwasu mlekowego są zastępowane innymi bakteriami, powodując świąd, pieczenie oraz nieprzyjemny zapach, często opisywany jako „zgniła ryba.” Choć bakteryjna waginoza zwykle ustępuje sama, czasem potrzebne jest leczenie globulkami, maściami lub antybiotykami. Infekcja ta nie przenosi się na dziecko w macicy.
Pierwsza wizyta w poradni Około 8-12 tygodnia ciąży odbywa się pierwsza wizyta wstępna w Poradni Położniczej. Poznasz tam położną, która będzie towarzyszyć Ci w tej ciąży. Otrzymasz informacje o jej przebiegu, a także zostaną przeprowadzone badania przesiewowe, w tym na obecność przeciwciał przeciwko różyczce. Zostaniesz również przebadana pod kątem HIV, kiły i żółtaczki. Zaproponowany zostanie test na chlamydię, a Twój mocz będzie sprawdzany pod kątem cukru i białka, aby upewnić się, że nie rozwija się cukrzyca ciążowa lub gestoza.
Jeśli w poprzedniej ciąży miałaś któryś z tych stanów, będziesz poddana szczególnie dokładnym kontrolom w obecnej ciąży. Otrzymasz także informacje na temat diagnostyki prenatalnej, diety, wpływu alkoholu, nikotyny oraz aktywności fizycznej, a także kursów, które można ukończyć, by przygotować się do porodu.
W niektórych regionach Polski możesz samodzielnie wybrać poradnię, do której chcesz uczęszczać, natomiast w innych regionach zostanie Ci ona przydzielona automatycznie. Wizyty są bezpłatne, choć w niektórych województwach mogą być naliczane opłaty za nieobecność na umówionym spotkaniu. Jeśli jesteś całkowicie zdrowa, podczas drugiej ciąży może być mniej wizyt kontrolnych w porównaniu z pierwszą.
Jeżeli w przeszłości miałaś nieprzyjemne doświadczenia związane z ciążą lub porodem, może to wywoływać niepokój i obawy dotyczące obecnej ciąży. Warto porozmawiać ze swoją położną lub lekarzem i jak najszybciej sporządzić plan, abyś mogła czuć się spokojna i bezpieczna.
Kontrola ciążowa w przypadku bliźniąt Jeśli spodziewasz się bliźniąt, możesz zauważyć wcześniejsze i bardziej wyraźne objawy ciążowe, co wynika z podwyższonego poziomu hormonu hCG. Z tego powodu będziesz objęta częstszą kontrolą ciśnienia krwi oraz poziomu cukru. Dodatkowo zostaniesz poddana testowi obciążenia glukozą, aby sprawdzić, jak Twój organizm radzi sobie z regulacją poziomu cukru we krwi.
Partner
W tym czasie należy zgłosić się na pierwszą wizytę u położnej bądź lekarza prowadzącego. Będzie to prawdopodobnie wielkie przeżycie dla Was obojga! Podczas wizyty będziecie mieli możliwość zadawania pytań. Odpowiedzi notujcie na kartce, aby o niczym nie zapomnieć.
Może zauważyłeś już, że Twoja partnerka w ciąży czuje niechęć do niektórych rodzajów żywności i napojów? Jest to sprytny sposób organizmu matki na ochronę rosnącego dziecka. Ty sam możesz oczywiście jeść i pić dowolne rzeczy, ale okaż zrozumienie co do zmiany upodobań żywieniowych przyszłej mamy.