Dziecko

Dziecko

Zarodek ma teraz 5 tygodni i jego długość wynosi około 1 cm od głowy do pupy.

Uformowały się już oczy, uszy i nozdrza. Większość narządów wewnętrznych, na przykład serce, mózg, płuca i nerki, uzyskała swój zasadniczy kształt. Ponadto zwiększyła się wydajność serca.

Kości ramion i nóg twardnieją, a także znacząco wydłużają się. Zaczynają formować się stawy. Para zewnętrznych fałdów skóry tworzy zewnętrzne organy płciowe. W tym stadium wyglądają one tak samo u chłopców i u dziewczynek.

Pregnancy Week 8 baby Beige
Mama

Mama

Płód w Twojej macicy rośnie jak na drożdżach. Podczas wizyty lekarskiej zobaczysz już, jak bije małe serduszko! Będzie to bardzo szybkie bicie – około 140-160 uderzeń na minutę. Może zdarzyć się, że już teraz Twój brzuch nieco „spuchł” – nie zauważyłaś przypadkiem, że ubrania stały się bardziej opięte? Wiele kobiet odczuwa w tym czasie ciążowe mdłości.

Może się zdarzyć, że zauważysz białą wydzielinę z pochwy. Jeśli nie ma ona nieprzyjemnego zapachu, a Ty nie odczuwasz pieczenia czy swędzenia, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak zauważyłaś takie objawy, mogą wskazywać na bakteryjne zapalenie pochwy. To oznacza, że dobre bakterie kwasu mlekowego zostały zastąpione przez inne drobnoustroje. Dolegliwości tej nie sposób przegapić, ponieważ daje ona o sobie znać bólem, swędzeniem i upławami o „rybim” zapachu. Czasem bakteryjne zapalenie pochwy leczy się samo, jednak bywa, że trzeba wspomóc ten proces maściami i antybiotykami. Nie denerwuj się zanadto, gdyż same bakterie nie przedostają się do rozwijającego się w macicy dziecka.

Pierwszą wizytę lekarską dobrze jest umówić przed 10 tygodniem ciąży, najlepiej między 7 a 8 tygodniem ciąży. To od Ciebie zależy wybór lekarza prowadzącego ciążę oraz położnej. Od nich otrzymasz informacje o kolejnych wizytach i wszystkich niezbędnych badaniach zgodnie z obowiązującym Standardem Opieki Okołoporodowej. Na pierwszym spotkaniu standardowo zleca się wykonanie badań takich jak: grupa krwi, przeciwciała odpornościowe, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, glukoza na czczo, kiła. Dodatkowo rekomenduje się badania w kierunku HIV, HCV (zapalenie wątroby typu C), toksoplazmozy i różyczki. Jeśli w Twoich poprzednich ciążach wystąpiły jakieś komplikacje, możesz mieć zlecone dodatkowe badania lub konsultacje. Spotkania z położną i lekarzem to także okazja do przedyskutowania wszystkich budzących Twoje wątpliwości kwestii, w tym diety, aktywności fizycznej, przygotowań do porodu.

Położna założy dokument zwany kartą ciąży, który odtąd powinnaś mieć zawsze przy sobie. Będą tam wpisywane między innymi wszystkie wyniki badań. Jeśli masz zamiar starać się o pomoc socjalną, zadbaj również o to, by otrzymać zaświadczenie lekarskie, które potwierdza, że „matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży”.

Jeśli w czasie którejś z Twoich ciąż miały miejsce jakieś komplikacje albo ciężko przeszłaś poprzedni poród, może towarzyszyć Ci teraz niepokój. Koniecznie poinformuj lekarza i położną o swoich doświadczeniach. Razem z wyprzedzeniem opracujcie plan działania w trudnych sytuacjach, a poczujesz się bardziej komfortowo.

Pregnancy week 8 Mother beige
Partner

Partner

W tym czasie należy zgłosić się na pierwszą wizytę u położnej bądź lekarza prowadzącego. Będzie to prawdopodobnie wielkie przeżycie dla Was obojga! Podczas wizyty będziecie mieli możliwość zadawania pytań. Odpowiedzi notujcie na kartce, aby o niczym nie zapomnieć.

Może zauważyłeś już, że Twoja partnerka w ciąży czuje niechęć do niektórych rodzajów żywności i napojów? Jest to sprytny sposób organizmu matki na ochronę rosnącego dziecka. Ty sam możesz oczywiście jeść i pić dowolne rzeczy, ale okaż zrozumienie co do zmiany upodobań żywieniowych przyszłej mamy.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: