Trymestr 3

Ciąża dzieli się na 4 trymestry. Pierwsze 3 obejmują czas, kiedy dziecko jest w łonie matki, a 4 to czas, kiedy maluszek jest już na świecie. Dowiedz się więcej o każdym z tych etapów.

(Od 28 tygodnia do porodu)

Trymestr 3 trwa od pierwszego dnia 28 tygodnia ciąży do narodzin dziecka.

Wszystkie części ciała i organy dziecka są już rozwinięte. Jedyne, czego mu teraz trzeba, to rosnąć i przybierać na wadze. Jeśli poród nastąpiłby teraz, dziecko poradziłoby sobie, nawet jeśli musiałoby otrzymać profesjonalne wsparcie, wspomaganie w procesach karmienia i oddychania. Dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży nazywa się wcześniakami. Warto zaznaczyć, że choć dziecko jest już w stanie przeżyć poza łonem matki, nie zmienia to faktu, że każdy tydzień, a nawet dzień, spędzony w brzuszku matki jest bardzo cenny dla dojrzewania i rozwoju organów (przede wszystkim płuc) oraz doskonalenia funkcji kognitywnych. Procesy te postępują bowiem znacznie szybciej w macicy niż w inkubatorze. Pamiętaj o tym, kiedy ostatnie tygodnie ciąży będą Ci się zdawały ciągnąć w nieskończoność.

Zdarza się, że w trzecim trymestrze pewne dolegliwości nasilają się albo powracają objawy, które zdążyły już odejść w niepamięć. Znów możesz poczuć się zmęczona, mieć nudności lub problemy ze snem. Może to być najbardziej męczący etap ciąży, choć samopoczucie przyszłych mam może poprawić świadomość, że już niedługo powitają na świecie swoje dziecko.

Teraz ważne jest, żebyś monitorowała ruchy dziecka. Kobiety w trzecim trymestrze zazwyczaj znają już harmonogram dnia swojego malucha i wiedzą, kiedy ma zwyczaj odpoczywać, a kiedy mogą spodziewać się solidnych kopniaków. Charakter ruchów może się zmieniać z czasem, kiedy dziecko będzie mieć coraz mniej miejsca w macicy. Mimo to aktywność maluszka nie powinna być dużo mniejsza lub rzadsza, niż zwykle.

Trzeci trymestr to także czas przygotowań: zarówno do samego porodu, jak i do podjęcia nowej życiowej roli – do bycia rodzicem. Warto zatem skorzystać z bogatej oferty kursów organizowanych przez szkoły rodzenia. I chociaż praktyczne umiejętności okażą się wkrótce na wagę złota, równie ważne jest psychiczne przygotowanie się do nowego etapu życia. Technikami, które mogą być w tym pomocne, są na przykład wizualizacje oraz tworzenie obrazów mentalnych.