Dziecko

Dziecko

Wyścig milionów plemników do komórki jajowej został zakończony. Jeden z nich przeniknął do jej wnętrza, a więc spodziewacie się dziecka! Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się teraz jednym z jajowodów w kierunku macicy. Grupa komórek zwana morulą wkrótce przeistoczy się w Wasze dziecko. Morula gromadzi w sobie płyn i niedługo będzie wyglądać jak mały pęcherzyk.
Inside the uterus fertilisation
Mama

Mama

Owulacja zazwyczaj ma miejsce raz w miesiącu, po upływie ok. 14 dni od pierwszego dnia miesiączki. To najlepszy czas na poczęcie dziecka. Aby z całą pewnością stwierdzić, kiedy nastąpi ta chwila, możesz też zrobić test owulacyjny. To w czasie owulacji jedna z komórek jajowych (choć zdarza się, że więcej niż jedna) uwalnia się z jajnika i trafia do jajowodu. W czasie stosunku seksualnego wydziela się kilka mililitrów ejakulatu (co odpowiada objętości jednej małej łyżeczki) a w nim nawet ponad 100 milionów plemników. Natychmiast rozpoczynają one swój wyścig, mknąc w kierunku macicy. Kiedy już tam dotrą, kierują się do jajowodów w poszukiwaniu dojrzałej komórki jajowej.

Z ponad 100 milionów plemników tylko kilka dociera na miejsce, a zaledwie jeden z nich może zapłodnić komórkę jajową. Kiedy zwycięzca wyścigu przedostanie się do środka, na jej powierzchni powstaje swoisty mur, którego żaden konkurent nie jest w stanie sforsować.

Wówczas od plemnika odpada tzw. witka, a jądra komórkowe obu komórek rozrodczych łączą się, tworząc całkiem nową komórkę. Cały ten proces może zajść już w kilka godzin po stosunku.

Zdarza się, że starająca się o dziecko para potrzebuje w tym procesie pomocy. W takim przypadku można zdecydować się na zapłodnienie poza organizmem matki (in-vitro) lub inseminację.

Niekiedy zapłodniona komórka dzieli się, rozwijając dwa niezależne płody – bliźnięta jednojajowe. Kiedy zaś w jajowodach znajdą się dwie komórki jajowe i obie zostaną zapłodnione, powstaną bliźnięta dwujajowe. Jeszcze rzadziej zdarza się, że zapłodnione zostaje więcej komórek jajowych. W takim przypadku na świecie pojawiają się trojaczki czy nawet czworaczki.

Masz już niezłą wprawę w obliczaniu wieku ciąży, pozwól jednak, że odświeżymy Twoją pamięć. Jeśli chcesz określić, w którym tygodniu ciąży jesteś, zacznij liczenie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Powszechnie uważa się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), ale technicznie rzecz biorąc, będziesz w ciąży „zaledwie” 38 tygodni (266 dni). Jak to możliwe? Cóż, zważywszy na to, że do zapłodnienia dochodzi po owulacji (która zazwyczaj ma miejsce koło 14 dnia cyklu), można powiedzieć, że masz już za sobą dwa tygodnie ciąży w momencie, kiedy plemnik dopiero spotka komórkę jajową.

Jeśli w naszej aplikacji uzupełnisz pole z pierwszym dniem ostatniej miesiączki (albo datą zabiegu in-vitro), pomożemy Ci ocenić, w którym miesiącu ciąży jesteś oraz na bieżąco śledzić, co się dzieje z maluszkiem. Po badaniu USG pierwszego trymestru być może okaże się, że przewidywaną datę porodu trzeba będzie skorygować. Możesz to wówczas bardzo łatwo zrobić w ustawieniach swojego profilu.

Ważne jest, by od momentu, w którym zorientujesz się, że jesteś w ciąży, całkowicie zrezygnować z alkoholu, nikotyny i innych używek. Jeśli zażywasz leki, zapytaj lekarza, czy możesz kontynuować kurację. Warto zresztą trzymać się z dala od alkoholu, papierosów i używek, kiedy zaledwie podejrzewasz, że możesz być w ciąży albo kiedy starasz się o dziecko. Szczególnie w pierwszych tygodniach, gdy u dziecka wykształcają się podstawowe organy, płód jest bardzo wrażliwy na wszelkie toksyny.

Rekomendujemy suplementację 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, takich jak rozszczep kręgosłupa. Najlepiej jest zażywać kwas foliowy już kilka miesięcy przed poczęciem.

Pregnancy week 4 Mother beige
Partner

Partner

W pierwszych tygodniach ciąży prawdopodobnie nie zauważysz, że Twoja partnerka jest w ciąży. Nawet przyszła mama często o tym nie wie, chociaż wewnątrz jej organizmu zachodzi w tym czasie wiele zmian.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: