Tydzień 12
Dziecko
Dziecko ma teraz około 4 cm długości od głowy do pupy. Wasze maleństwo zaczyna coraz bardziej wyglądać jak mały człowiek – głowa zaokrągla się, kości stają się twardsze, a palce rąk i nóg oddzieliły się od siebie. Dziecko częściej porusza się w łonie mamy, potrafi się już uśmiechać, marszczyć czoło i ssać kciuk.
Może również połykać płyn owodniowy.
Układ trawienny jest w stanie przyswajać cukier (glukozę), a pępowina transportuje składniki odżywcze i produkty przemiany materii między łożyskiem a dzieckiem. Wszystko, co spożywa i pije mama, dociera do dziecka za pośrednictwem łożyska.
Mama
Teraz może nastąpić zmniejszenie nudności, ale możliwe jest również, że będą się one utrzymywać jeszcze przez kilkanaście kolejnych dni. Jeżeli odczujesz ulgę, często jest to porównywane do "powrotu do życia". To jeden z tych ważnych momentów w Twojej ciążowej podróży, który przybliża Cię do chwili, gdy w końcu spotkasz swoje maleństwo.
Przyrost wagi W trakcie ciąży typowy przyrost wagi wynosi od 1 do 5 kg. Jednakże, jeśli doświadczałaś silnych mdłości i wymiotów, możesz nawet zauważyć utratę wagi, co zazwyczaj nie jest powodem do zmartwień. Ważne jest, aby podczas wizyty u położnej ważyć się i omówić z nią wszelkie obawy związane z wagą.
Przyrost wagi w ciąży jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak rozwój dziecka w macicy, wzrost łożyska, zwiększenie się tkanki piersiowej, większa objętość krwi oraz ogólny wzrost masy tłuszczowej w ciele. Każda ciąża jest inna, dlatego ważne jest, aby monitorować swoje zdrowie i dostosować się do zmieniających się potrzeb Twojego ciała.
KUB Wkraczając w ten okres ciąży, możesz usłyszeć pytanie, czy chcesz wykonać test KUB. Możliwe, że miałaś już do czynienia z tym badaniem podczas wcześniejszych ciąż. Pamiętaj, że decyzja o jego przeprowadzeniu należy wyłącznie do Ciebie i jest całkowicie dobrowolna. Dla przypomnienia, KUB to połączenie ultrasonografii z badaniem krwi, przeprowadzane pod koniec pierwszego trymestru. To metoda oceny ryzyka, która szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych u płodu. Ważne jest jednak, że KUB nie dostarcza definitywnej odpowiedzi, czy dziecko ma jakąkolwiek nieprawidłowość chromosomalną.
Test KUB jest zalecany w przypadkach zwiększonego ryzyka, jak u kobiet powyżej 35. roku życia lub gdy inne badania wskazują na możliwe ryzyko. Jest to badanie bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Jeśli wynik testu wskazuje na podwyższone ryzyko, dostępne są dalsze opcje diagnostyczne, takie jak amniopunkcja, biopsja kosmówki czy test NIPT, które umożliwiają uzyskanie bardziej szczegółowych informacji.
Partner
Ciąża oznacza bardzo wiele zmian – przede wszystkim zmiany fizyczne, ale także psychiczne, dotyczące emocji i umysłu, a także zmiany w życiu codziennym i w związku. Być może razem z partnerką rozpoznacie opisane poniżej etapy:
Tydzień 4-6: Czas, w którym powoli staje się jasne, że okres się spóźnia i że będziecie mieć dziecko.
Tydzień 6-12: Przyszła mama często źle się czuje z powodu nudności i obolałych piersi.
Tydzień 13-28: „Złoty okres” ciąży.
Tydzień 29-40: Ostatni etap, kiedy brzuch przyszłej mamy jest już duży. Mieszanka emocji i oczekiwania na pierwsze spotkanie z dzieckiem.
Być może będziecie chcieli prowadzić pamiętnik z czasu ciąży i zapisywać Wasze przeżycia – miło będzie później do nich wrócić i powspominać piękne chwile. Kliknij Pamiętnik/Zdjęcia rogu ekranu, aby otworzyć pamiętnik w aplikacji.