Dziecko

Dziecko

Dziecko ma teraz około 4 cm długości od głowy do pupy. Wasze maleństwo zaczyna coraz bardziej wyglądać jak mały człowiek – głowa zaokrągla się, kości stają się twardsze, a palce rąk i nóg oddzieliły się od siebie. Dziecko częściej porusza się w łonie mamy, potrafi się już uśmiechać, marszczyć czoło i ssać kciuk.

Może również połykać płyn owodniowy.

Układ trawienny jest w stanie przyswajać cukier (glukozę), a pępowina transportuje składniki odżywcze i produkty przemiany materii między łożyskiem a dzieckiem. Wszystko, co spożywa i pije mama, dociera do dziecka za pośrednictwem łożyska.

Pregnancy Week 12 baby Beige
Mama

Mama

U części kobiet poranne mdłości już ustępują, choć innym towarzyszą jeszcze przez kilka tygodni. Jeśli masz szczęście zaliczać się do tej pierwszej grupy, możesz teraz poczuć się, jak gdybyś wróciła do świata żywych – jest to jeden z kamieni milowych na Twojej drodze do powitania najmłodszej pociechy.

Możliwe, że nieco już zyskałaś na wadze (1 do 5 kilo), choć jeśli dotknęły Cię ciążowe wymioty, możesz ważyć nawet mniej, niż przed ciążą. Nie należy się tym przejmować. W czasie wizyt kontrolnych położna będzie stale kontrolować przyrost masy. To, ile kilogramów przybędzie Ci w czasie całej ciąży, jest kwestią bardzo indywidualną. Na dodatkowe kilogramy składa się nie tylko rosnące wciąż dziecko, ale też powiększające się wciąż łożysko, nabrzmiała tkanka w piersiach, zwiększona objętość krwi, a dopiero na końcu – dodatkowa tkanka tłuszczowa.

Czy pierwsze „duże” USG, tzw. USG genetyczne, już za Wami? Jak zapewne pamiętasz, powinno się je wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży. Pozwala ono ocenić między innymi markery zespołów wad genetycznych. Jeśli nie otrzymasz skierowania, badanie będzie odpłatne.

W porozumieniu z lekarzem przyszła mama może zdecydować się na dodatkowe badania takie jak: badanie bichoemiczne z krwi, amniocenteza, biopsja kosmówki, nieinwazyjny test prenatalny (NIFTY).

Pregnancy week 12 Mother Beige
Partner

Partner

Ciąża oznacza bardzo wiele zmian – przede wszystkim zmiany fizyczne, ale także psychiczne, dotyczące emocji i umysłu, a także zmiany w życiu codziennym i w związku. Być może razem z partnerką rozpoznacie opisane poniżej etapy:

Tydzień 4-6: Czas, w którym powoli staje się jasne, że okres się spóźnia i że będziecie mieć dziecko.

Tydzień 6-12: Przyszła mama często źle się czuje z powodu nudności i obolałych piersi.

Tydzień 13-28: „Złoty okres” ciąży.

Tydzień 29-40: Ostatni etap, kiedy brzuch przyszłej mamy jest już duży. Mieszanka emocji i oczekiwania na pierwsze spotkanie z dzieckiem.

Być może będziecie chcieli prowadzić pamiętnik z czasu ciąży i zapisywać Wasze przeżycia – miło będzie później do nich wrócić i powspominać piękne chwile. Kliknij Pamiętnik/Zdjęcia rogu ekranu, aby otworzyć pamiętnik w aplikacji.

Dowiedz się więcej o pozostałych trymestrach: